Lek je 9. in 10. maja organiziral TechBEAT, dogodek, ki je perspektivnim mladim talentom iz slovenskih srednjih šol omogočil edinstven vpogled v izzive in trende farmacevtske industrije, mreženje, pridobivanje konkretnih znanj in izkušenj ter strokoven vpogled v najsodobnejšo tehnologijo.
Več kot trideset udeleženk in udeležencev iz sedmih srednjih šol – med njimi Srednje poklicna in tehniška šola Murska Sobota, Dvojezična srednja šola Lendava, Šolski center Kranj, Šolski center Škofja Loka, Strokovni izobraževalni center Ljubljana, Srednja šola za farmacijo, kozmetiko in zdravstvo ter Srednja šola tehniških strok Šiška – je imelo priložnost pobliže spoznati delo globalnega farmacevtskega podjetja. Ob tem so imeli dostop do globalne mreže strokovnjakinj in strokovnjakov ter kariernih priložnosti v agilnem in navdihujočem poslovnem okolju, ki temelji na vključenosti, pravičnosti in vrednotenju raznolikosti.
Osrednji gostje dogodka so bili Uroš Ocepek, inovator in učitelj leta 2022 iz Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje, Petra Osojnik, vodja validacij v aseptični enoti v Leku, in Blaž Zupan, docent na katedri za podjetništvo na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani. Dijakinjam in dijakom sta se pridružila tudi Gregor Makuc, direktor Korporativnih zadev in član uprave Leka, ter Tjaša Bantan Polak, direktorica Aseptičnih izdelkov.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Gregor Makuc je na dogodku poudaril, kako pomembni so mladi za prihodnost farmacevtske industrije, in dodal: "V prihodnost zremo z optimizmom, saj so nove generacije strokovnjakov, ki bodo v prihodnjih letih in desetletjih prispevali k uspehu Leka, že na poti. Na nas je, da jih prepoznamo, jim ponudimo priložnost ter jih spodbujamo na poti strokovnega razvoja. Izstopajočim posameznikom tako že tekom izobraževanja omogočimo, da spoznajo delo v mednarodnem farmacevtskem okolju, kjer lahko kasneje tudi začnejo in gradijo svojo karierno pot."
V okviru dogodka so si udeleženke in udeleženci ogledali proizvodnjo aseptičnih izdelkov v Ljubljani, kjer poteka proizvodnja približno 500 končnih izdelkov, in neposredno spoznali delo Lekovih sodelavk in sodelavcev. Osrednji del programa je potekal na Bledu, kjer so prisluhnili predavanjem in se pod strokovnim vodstvom posvetili skupinskemu iskanju naravoslovno-tehnične rešitve za farmacevtski izziv iz prakse. Predstavljene rešitve so ocenili in med vsemi tekmovalnimi skupinami izbrali tisto, ki je komisijo najbolj prepričala.
Član najboljše ekipe in dijak Šolskega centra Kranj David Carotta, je ob razglasitvi povedal: "V ekipi smo imeli izjemno nadarjene posameznike, s katerimi smo s skupnimi močmi poiskali najbolj optimalno rešitev. Vesel sem, da sem imel priložnost sodelovati z vrstniki iz različnih slovenskih krajev, jih spoznati v tako navdihujočem okolju in združiti prijetno s koristnim."
Ostali člani zmagovalne ekipe so bili Mai Zakrajšek iz Srednje šole tehniških strok Šiška, Matevž Hostnik iz Šolskega centra Škofja Loka, Luka Cek iz Strokovnega izobraževalnega centra Ljubljana, Kaleb Hajdinjak iz Srednje poklicne in tehniške šole Murska Sobota in Jakob Kiralj iz Dvojezične srednje šole Lendava.
Med vsemi udeleženimi je strokovna komisija izbrala tudi dva posameznika, ki sta se na dogodku najbolj izkazala s svojim ustvarjalnim razmišljanjem, poglobljenim in celostnim pogledom ter ekipnim duhom. To sta bila Mai Zakrajšek in Urban Kralj Cepec, oba iz Srednje šole tehniških strok Šiška. "Moja izkušnja na TechBEAT-u je bila nepozabna, saj sem spoznal veliko novega. Udeležbo na dogodku bi priporočil vsem, ki jih zanima naravoslovno-tehnično področje in si želijo pridobiti konkretne izkušnje. Tudi organizacija je bila na zelo visoki ravni," je ob tem dejal Kralj Cepec, medtem ko je Zakrajšek poudaril, da je bil najboljši del dogodka "reševanje strokovnega izziva in sodelovanje s strokovnjaki."
Zadovoljstvo z udeležbo na dogodku so izrazili tudi mentorji mladih talentov. "Povezovanje med gospodarstvom in izobraževalnimi ustanovami je nujno," je poudaril Klaudio Štemberger iz Srednje šole tehniških strok Šiška. "Takšni dogodki so pomembni tako za mlade, da dobijo konkretne izkušnje, kot za nas učitelje, da dobimo povratno informacijo o našem delu," je še dodal.
Lek je z dogodkom postavil močne temelje za nadaljnji razvoj perspektivnih srednješolk in srednješolcev, ki se zanimajo za kariero v farmacevtski industriji. Ponovno je potrdil svojo vlogo mentorja in podpornika mladih talentov, ki jim poleg dogodkov, kakršen je TechBEAT, nudi tudi štipendije, možnost praktičnega usposabljanja in pridobivanja kakovostnih delovnih izkušenj ter priložnost za osebni razvoj in uresničevanje poklicnih ambicij.