Predvidena reorganizacija mreže nujne medicinske pomoči (NMP), ki jo ponovno pripravlja ministrstvo za zdravje oziroma za to imenovana delovna skupina, še zmeraj dviga veliko prahu. Kljub kritikam se aktivnosti v smeri vzpostavitve sistema, ki bi zajemal 12 urgentnih centrov in 20 satelitskih centrov, pri čemer bi v Pomurski regiji poleg obstoječega urgentnega centra v soboški bolnišnici ostal le še predvideni satelitski urgentni center v Lendavi s prisotnim dežurnim zdravnikom ponoči, ob koncih tedna in za praznike, nadaljujejo. V ta namen so se predstavniki pomurskih občin, od tega nekateri župani, podžupani in občinski svetniki, ter vodstva vseh štirih zdravstvenih domov v Pomurju, soboškega, ljutomerskega, lendavskega in gornjeradgonskega, in murskosoboške bolnišnice minulo sredo sestali na ministrstvu za zdravje. Ponovili so že znano stališče, da nasprotujejo ukinitvi oziroma krčenju dežurne zdravniške službe v regiji, pri čemer so bili najglasnejši predstavniki ljutomerske občine in tamkajšnjega zdravstvenega doma.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBorba za dežurnega zdravnika v Pomurju se stopnjuje
V Ljutomeru jasno in glasno za ohranitev službe nujne medicinske pomoči.
Spomnimo, da je nedavno že ljutomerski občinski svet soglasno sprejel sklep, da se mora izvajanje nujne medicinske pomoči v ljutomerskem zdravstvenem domu ohraniti v nespremenjenem obsegu, da naj država tudi v prihodnje pokriva stroške dežurnih služb, glede na vse strokovne argumente in že zgrajen objekt pa naj se predvideni satelitski urgentni center vzpostavi v Ljutomeru ter ostane v lasti občine in v upravljanju zdravstvenega doma. Cilj je torej, da se 24-urna prisotnost zdravnika v Ljutomeru ohrani tudi v prihodnje.
So pa pozdravili priključevanje izvajalcev nujne medicinske pomoči dispečerski službi zdravstva, kar naj bi bilo opravljeno do konca leta. Izvajalci v Murski Soboti naj bi se priključili oktobra letos, novembra del pomurskih izvajalcev, decembra pa še lendavski zdravstveni dom. Proces vključevanja v dispečersko službo zdravstva, katere namen je, da usmeri najbližje mobilne enote na kraj dogodka, se je zaustavil leta 2019 zaradi nedelujočega enotnega državnega radijskega sistema za potrebe zdravstva.