"Oranžno opozorilo pred nevihtami velja za severne regije oziroma za severozahod, se pravi za Gorenjsko, in za severovzhod oziroma za Koroško, Štajersko in Prekmurje," je pojasnil dežurni prognostik na Agenciji RS za okolje (ARSO) Luka Ravnik. Na teh območjih lahko nastanejo močnejše nevihte s sunki vetra in točo. Popoldne pa nevihte s severa lahko dosežejo južno polovico države, zato je Arso za jugovzhod izdal rumeno opozorilo, da so ljudje bolj pozorni na vremensko dogajanje.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Za ogrožena območja, ki jih je prizadela nedavna ujma, je Arso po navedbah Ravnika izdal oranžno opozorilo, ker modeli nakazujejo, da bi lahko nastale tudi močnejše nevihte z nalivi, sunki vetra, tudi točo. Kot pravi, so stalno v stiku s pristojnimi službami, tako z zaščito in reševanje kot ostalimi, in se skupaj s hidrologi odločajo za stopnjo opozorila. Ljudem na območjih, ki so jih nedavno prizadele poplave, svetujejo, naj bodo previdni. Ob močnejši nevihti ali nalivu bi namreč lahko prišlo do porasta hudourniških vodotokov in posledično do plazov in poslabšanja razmer na v ujmi prizadetih območjih, je pojasnil.
V četrtek in v naslednjih dneh se bo vodnatost rek počasi zmanjševala. Od četrtka do sobote bo verjetnost neviht zelo majhna, bo pa po nižinah vztrajala velika toplotna obremenitev. Popoldanske temperature bodo večinoma med 31 in 36 stopinj Celzija.