Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Peter J. Česnik se je skupaj z državno sekretarko Olgo Belec mudil na prvem uradnem obisku pri slovenski skupnosti v Porabju. Na Generalnem konzulatu Republike Slovenije v Monoštru se je najprej sestal s predsednikoma krovnih organizacij Porabskih Slovencev, Martinom Ropošo (Državna slovenska samouprava) in Jožetom Hirnökom (Zveza Slovencev na Madžarskem) ter direktorico Razvojne agencije Slovenska krajina Andrejo Kovač.
Po sestanku si je ogledal prostore Slovenskega kulturnega in informativnega centra, srečal pa se je tudi s predstavniki institucij, ki delujejo pod njegovim okriljem. »Pohvaliti moram delovanje obeh krovnih organizacij porabskih Slovencev. Lahko sta vzor vsem Slovencem, ki živijo izven meja matične domovine pri tem, kako je potrebno sodelovati, da se doseže cilj, ohranjanje slovenske identitete,« je po pogovorih povedal minister, ki je nato obisk nadaljeval na Slovenski vzorčni kmetiji na Gornjem Seniku. Tam se mu je pridružil predsednik državnega zbora Dejan Židan, ki je spregovoril na spominski slovesnosti v Šarvarju, kjer je v času druge svetovne vojne v tamkajšnjem taborišču trpelo skoraj 600 Slovenk in Slovencev, ki so bili tja odpeljani iz Prekmurja.
Dejan Židan in Peter J. Česnik sta se seznanila z delovanjem vzorčne kmetije in projekti, ki so bili odobreni v okviru programa Interreg Slovenija - Madžarska 2014 - 2020. »Obe narodni skupnosti, tako slovenska v Porabju kot madžarska v Sloveniji, imata podobne težave, težko zadržita mlade. Zato moramo še bolj kot doslej razvijati skupne projekte, ki bodo omogočili, ne samo negovanje kulture in jezika, ampak tudi gospodarske aktivnosti,« je poudaril Dejan Židan.