Po tem, ko so se nekaj let na Štefanovo urili v potapljanju pod ledom v ribniku v Podgradu pri Gornji Radgoni, so letos za urjenje izbrali precej večjo gramoznico v Babincih v občini Ljutomer, ki omogoča trening varnega dela s čolni, potapljanje v večje globine in temu ustrezno orientacijo in uporabo primerne opreme, je pojasnil načelnik Podvodne reševalne službe in vodja vaje Marko Šajnovič.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuS ponedeljkom delna zapora te ulice
Pričeli bodo s sanacijskimi deli na kanalizacijskem kolektorju.
V vaji je sodelovalo več kot 20 članov Prostovoljnih gasilskih društev Gornja Radgona in Ljutomer, pod vodo se je potopilo osem radgonskih potapljačev GAPORE, ostali gasilci so pomagali na površini.
"Poudarek letošnje vaje je bil na orientacijskem potopu in dvigu bremen s podvodnimi dvižnimi baloni ter usposabljanju za varno delo s čolni, obenem smo testirali tudi nov reševalni čoln podjetja Roto. Preizkusili smo tri različne tipe čolnov, z vajo pa smo vsi pridobili veliko, saj je pri delu potapljačev tudi zunanja podpora v čolnu izrednega pomena," je ocenil Šajnovič.
Uporabili so tudi nov šotor, v katerem se lahko odslej potapljači po intervencijah na terenu na suhem in toplem preoblečejo.
"Pomembno je, da se potapljaške in gasilske enote znajo med seboj združevati. Obenem pa morajo tudi vedeti, kaj katera enota ima in kako dela. To je moje vodilo pri Podvodni reševalni službi, da se enote v regiji povezujejo in da imajo večkrat s sosednjo regijo na svojem vodovju vajo," je še povedal Šajnovič.
Kot je dodal, morajo potapljači z usposabljanji spoznati raznolikosti naših rek. Poleg tega imamo v Sloveniji tudi veliko gramoznic različnih globin, z različnim dnom in strukturo in predvsem temperaturo, zato morajo biti tako pozimi kot poleti vrhunsko pripravljeni na potope.