Včeraj so skupno opravili 25.077 testiranj na novi koronavirus. Opravili so 5.115 PCR testov in 19.962 hitrih testov. Pri PCR testih je bil delež pozitivnih 21,4-odstoten, potrdili so 1.097 okužb. Vsi hitri testi so bili negativni.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) V Monoštru odprli razstavo umetniških del
Na ogled je v Slovenskem kulturnem in informativnem centru.
Med občinami po številu okužb izstopajo Celje, Cerknica, Domžale, Koper, Škofljica, Trebnje in Ljubljana. Sedemdnevno povprečje znaša 838, kar je bolje kot včeraj. Nižje je tudi število hospitaliziranih v primerjavi z včerajšnjim dnem.
Na novinarski konferenci je vladna govornica Maja Bratuša povedala, da sta oba pogoja oranžni fazo še vedno izpolnjena. Danes bo potekala seja vlade, na kateri se bo vlada seznanila z epidemiološkimi razmerami in na podlagi teh sprejela nadaljnje odločitve.
Nahajamo se v stagnaciji
Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek pa je pojasnil, da se situacija v Evropi se umirja. Najbolj obremenjena območja Evrope so južna Švedska, Latvija, Litva, Češka, Španija, Portugalska in tudi Slovenija. "Če se bodo v Sloveniji številke še naprej nižale, bomo lahko prešli v rumeno fazo," je dejal. V Sloveniji se po njegovih besedah po strmem padcu novoodkritih primerov sedaj nahajamo v stagnaciji, kar z epidemiološkega vidika ni dobro.
V Sloveniji so sicer cepilni sistem zelo dobro postavili in cepljenje izvajajo zelo hitro, kmalu naj bi omogočili tudi možnost cepljenja na domu. Prioritetno se sicer cepi populacijo nad 80 let. mRNA cepiva se bodo praviloma uporabljala za osebe starejše od 80 let, oskrbovance DSO in zdravstvene delavce starejše od 65. let. Cepivo AstraZeneca pa bo prioritetno uporabljeno za kronične bolnike do 64 let ter nepokretne osebe, ki se bodo cepili na domu.
V februarju pričakujejo dobavo nekaj več kot 127 tisoč odmerkov cepiv, v marcu pa več kot 129 tisoč odmerkov. Do 14.2. so razdelili 146.124 odmerkov cepiva.