Pred pošto sredi Radenec je po novem najti urejen plato, na katerem so klopi, na meji s cesto pa veliki kamni, eden izmed njih je majčkeno drugačen, saj je v obliki ogromne kamnite sekire.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Gre za posnetek dejanske kladivaste kamnite sekire, ki so jo našli na območju občine in datira v mlajšo kameno dobo, 4 tisoč let pred našim štetjem. Ureditev omenjenega platoja v središču Radenec pa je šele začetek, pravzaprav bo to prva točka tematske učne poti »Od kamna do železa«, ki je v nastajanju. »Prazgodovinski plato« je delovno ime prve točke poti, ki mu bodo sčasoma dali drugačno ime; župan Roman Leljak je ob tem povedal, da bo predlagal, da ga poimenujejo po Karlu Hennu.
Urejen plato je res začetek a pravzaprav so s čisto prvimi aktivnostmi v okviru evropskega projekta z naslovom Prehistory adventure – torej prazgodovinska avantura – začeli že leta 2017. Lani v začetku septembra so postale aktivnosti še konkretnejše in do danes so izvedli pet tematskih delavnic za otroke in uredili prostor pred pošto. Tukaj so postavili tako imenovan časovni trak v obliki kamnitih sedal, postavili so informacijsko tablo z informacijami o projektu, pitnik, v kratkem pa bodo postavili še informacijski spomenik s QR kodami in napotki za tematsko pot in pa meter in pol visoko glineno steklenico v taki obliki, kot so nekoč vanjo polnili Radensko.
Več o poti Od kamna do železa pa v tiskani izdaji Vestnika.
Partnerji v projektu so hrvaška občina Donja Voća, Občina Zreče, Muzej Turopolja, Arheološki muzej iz Zagreba, Univerza v Ljubljani in Občina Radenci.
Prehistory Adventure – torej prazgodovinsko avanturo – je podprla Evropska unija in je sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru programa Interreg Slovenija-Hrvaška. Vrednost celotnega projekta je nekaj več kot 720 tisoč evrov, od tega so aktivnosti v Radencih ocenili na nekaj več kot 134 tisoč evrov, od tega mora občina zagotoviti petnajst odstotni delež; to je dobrih 20 tisoč evrov.