Osrednja državna proslava ob prazniku, ki ga praznujemo od leta 2005, a ni dela prost dan, je bila v petek v rojstnem kraju generala in pesnika, v Kamniku. General in pesnik Rudolf Maister Vojanov, obranitelj slovenske severne meje, se je namreč rodil 29. marca 1874 v Kamniku in umrl 26. julija 1934 na Uncu pri Rakeku. Leta 2024 tako zaznamujemo tudi 150. obletnico njegovega rojstva in 90. obletnico njegove smrti, zato je vlada letošnje leto razglasila za Maistrovo leto.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KOLUMNA) Slaba vest in boleč spomin
Svetnik se svojega greha zaveda in ga prizna, nesvetnik pa se ga zaveda, a ga zanika.
Osrednja govornika na slovesnosti sta bila obrambni minister Borut Sajovic ter evropski poslanec in njegov predhodnik Marjan Šarec. Prvi je v svojem govoru citiral Maistrovo misel, da je naša sveta dolžnost braniti svojo domovino, premoženje in življenje naših dragih ter dodal, da ta zgled velja še danes. Šarec pa je poudaril, da je Maister na začetku 20. stoletja dejansko izvedel prvo dejanje na poti k slovenski osamosvojitvi, ko je zaokrožil velik del slovenskega narodnostnega ozemlja in tako postavil temelje, da smo sploh imeli ozemlje, ki danes tvori slovensko državo. Obrambni minister Sajovic je sicer še pred slovesnostjo z delegacijo ministrstva položil venec k spomeniku generala Rudolfa Maistra pred ministrstvom. Venca sta položila tudi delegaciji Mestne občine Ljubljana in Zveze društev general Maister. Generalu Maistru in njegovim borcem se bodo danes poklonili tudi v Mariboru. Opoldne bo garda Slovenske vojske v imenu predsednice republike Nataše Širc Musar položila venec k Maistrovem spomeniku.
Pirc Musar je v poslanici ob državnem prazniku med drugim poudarila, da so Maistrova sporočila še vedno živa in nas opominjajo, da si moramo neprestano prizadevati za medsebojno zaupanje, spoštovanje in dialog.
Pol ure pozneje bodo na Slomškovem trgu pripravili dokumentarno-umetniško uprizoritev 47 minut, Maistrova akcija za Maribor. Doživljajska uprizoritev bo predstavila dogajanje izpred 106 let, ko je Maister v noči iz 22. na 23. november 1918 z razorožitvijo zelene garde dokončno prevzel nadzor in oblast v mestu, ki je tako postalo slovensko.
S poslanico ob državnem prazniku se je oglasil tudi premier Robert Golob. "Rudolf Maister ni bil le mož dejanj, vešč je bil tudi besed in slike – peresa in svinčnika. Bil je velik ljubitelj knjig, pesnik in slikar, ki je svoje vrednote resnično živel. Kot ikona boja za svobodo, z vrednotami, ki jih je izvajal in živel, je navdih nam vsem. Njegovo delo izpoveduje najglobljo človečnost in domoljubje," je med drugim zapisal predsednik vlade.
Rudolf Maister (1874-1934) je s svojimi borci ob koncu prve svetovne vojne, po razpadu avstro-ogrske monarhije, dosegel, da je velik del slovenskega narodnostnega in govornega območja Štajerske in Koroške prišel pod slovensko oziroma jugoslovansko upravo. Bil je tudi pesnik, slikar in velik ljubitelj knjig.