Občina Gornji Petrovci je s svečano sejo občinskega sveta, ki je potekala v Ženavljah, zaznamovala 27. občinski praznik, hkrati so se spomnili 90. obletnice pristanka stratosferskega balona v omenjeni vasi, ter 30. obletnice lokalne samouprave.
Kot je uvodoma povedal župan Franc Šlihthuber, so v letih obstoja občine kar nekaj naredili. Do vsake hiše je zgrajeno vodovodno in širokopasovno omrežje, urejena in energetsko sanirana sta osnovna šola in vrtec, tudi ostali objekti so urejeni. "Občina bo preživela in se bo razvijala tudi v prihodnje, postati si želimo turistični subjekt, hkrati pa ohraniti tudi kmetijstvo, ki je za nas zelo pomembno."
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
Slovesnost je bila priložnost za podelitev občinskih priznanj in zahval. Uvodoma so bila podeljena priznanja občine, prejeli so jih Društvo starodobne tehnike Oldtimer Abraham za dvajset let uspešnega delovanja na področju ohranjanja starodobne tehnike, Športno društvo Šulinci za štirideset let delovanja na področju športa ter Gimnazija Kranj za dvajsetletno uspešno sodelovanje s petrovsko občino.
Sledila je podelitev naziva častni občan, prejel ga je Ciril Kozar iz Martinja za vsestransko delo na kulturnem področju, ki je zaslužen tudi za prepoznavnost petrovske občine širom Slovenije, pa tudi v tujini.
Podeljene so bile tudi zahvale župana dijakom in študentom za posebne dosežke na področju izobraževanja, prejeli so jih Luka Murnc iz Stanjevec, Karin Kisilak iz Gornjih Petrovec, Sandra Kuhar iz Košarovec, Anja Gorenji iz Stanjevec in Lana Bobič iz Križevec.
Občina že vrsto let sodeluje tudi v akciji Moja dežela, lepa in gostoljubna, ki poteka pod okriljem Turistične zveze Slovenije. Komisija, ki ji je predsedoval Stanko Lepoša, je odločila, da priznanje za 1. mesto za najlepšo hišo v občini prejmeta Geza Šanca in Jožica Bobič iz Križevec, priznanje za 2. mesto Franc in Manuela Bohar iz Lucove ter priznanje za 3. mesto Drago Ficko iz Boreče. Prav tako je komisija ocenjevala najlepše balkone v občini, 1. mesto je pripadlo Jožici Balek iz Neradnovec, 2. mesto Majdi Kučan iz Gornjih Petrovec, 3. mesto pa Darinki Štefanicki iz Neradnovec.
Slavnostni govornik na slovesnosti, na kateri so nastopili učenci Osnovne šole Gornji Petrovci, člani Kulturno-umetniškega društva (KUD) Srebrni breg Martinje, folkloristi KUD Goričko z Lukasom Gumilarjem, člani Turističnega društva Vrtanek Gornji Petrovci ter pevski zbor Društva upokojencev Gornji Petrovci, je bil Matej Tonin, poslanec Evropskega parlamenta in predsednik NSi. V svojem govoru je uvodoma dejal, da petrovska občina nikogar ne pusti ravnodušnega, tu lahko vsak najde mir in oddih od hitenja. Spomnil je na zgodbe, ki so zaznamovale zgodovino občine, ena takih je pristanek stratosferskega balona v Ženavljah. Izpostavil je prijaznost in gostoljubnost domačinov ter njihovo pripravljenost priskočiti na pomoč. "Občina je lepa, umirjena, razvita. V tridesetih letih ste naredili pravi mali čudež, bogati vas različnost, znate živeti v sožitju in medsebojnem prijateljstvu, pomembno pa je, da na lovorikah niste zaspali," je med drugim še povedal Tonin.
V uradnem delu je Aleksander Ružič spregovoril tudi o obletnici pristanka stratosferskega balona in pomenu tega za občino, po uradnem delu pa je sledilo druženje ob zvokih skupine Prašnati, nato pa še zabava s skupino Stop, prav tako so pripravili polete z baloni v spomin na že omenjeno obletnico.