Kot je Grgič Vitkova povedala na vladni novinarski konferenci, so proizvajalci nekoliko več odmerkov obljubili za prihodnji teden. To pomeni, da bo v tem in prihodnjem tednu v Slovenijo prispelo 92 odstotkov odmerkov tistega, kar naj bi prvotno dobili v teh dveh tednih. Ker je cepiva na voljo tako malo, je po njenem opozorilu zelo pomembno, da izvajalci pri cepljenju upoštevajo prednostni vrstni red, saj ga trenutno ni dovolj niti za cepljenje starostnikov, starejših od 80 let. Za to prednostno skupino se bo cepljenje nadaljevalo šele po 8. februarju, je pojasnila. Ministrstvo za zdravje pa je izvajalcem naložilo, naj vnaprej pripravijo sezname oseb iz iste prednostne skupine, ki bi jih lahko povabili na cepljenje, če jim bo kakšen odmerek cepiva ostal.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Precepljenost v Sloveniji trenutno znaša dva odstotka, pri čemer je cepljenih 2,8 odstotka žensk in 1,3 odstotka moških. Med cepljenimi s prvim odmerkom je doslej 36,3 odstotka zdravstvenih delavcev, ker pa jih bilo 22 odstotkov potrjeno pozitivnih, "smo blizu 60 odstotkov, kar morda že zadošča za omejeno kolektivno zaščito", je dejala Grgič Vitkova. Podatki o precepljenosti po regijah pa kažejo, da je bilo največ cepljenih (2,3 odstotka) v Zasavju, najmanj (1,7 odstotka) pa v jugovzhodni Sloveniji in na Goriškem.
Na NIJZ zbirajo tudi prijave o stranskih učinkih cepiva, doslej so jih prejeli 222. V veliki večini gre za splošne težave, kot so bolečine ali otekline na mestu cepljenja in glavobol. Doslej so bili prijavljeni tudi trije resni stranski učinki. Med njimi je smrt oskrbovanke DSO, za katero se je izkazalo, da ni povezana s cepljenjem, v primeru še ene smrti osebe s pridruženimi boleznimi pa še ugotavljajo morebitno povezavo, je še pojasnila koordinatorica programa cepljenja.