Policija ob začetku šolskega leta opozarja na medvrstniško nasilje in neprijetnosti, ki jih to prinaša. Kot pojasnjujejo, gre pri nasilju nad vrstniki za različne oblike namernih agresivnih ravnanj, ki jih vrstnik ali večja skupina vrstnikov izvaja nad posameznim otrokom oziroma mladostnikom.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Ta je ujet v mrežo nasilnega ravnanja vrstnikov, ki ga ustrahujejo, mu grozijo, ga žalijo ali nad njim izvajajo psihično in fizično nasilje, velikokrat pa žrtve nikomur ne povedo, kaj se jim dogaja.
Medvrstniško nasilje, ki se pojavlja v različnih oblikah, je resen problem, ki je lahko in mora biti ustavljen.
Kot dodajajo na policiji, se pri žrtvah medvrstniškega nasilja lahko pokažejo posledice, kot so slabo samospoštovanje in samovrednotenje, depresivnost, slaba samopodoba in sramežljivost, slabši šolski uspehi, izolacija, pogosto obolevanje ali odpor do šole, posledice lahko privedejo tudi do poskusov samomora. Zato je pomembno, da znake nasilja nad otroki pravočasno prepoznamo in ukrepamo ter tako preprečimo nadaljnje izvajanje nasilja nad njimi.
Če ste žrtev nasilja med vrstniki:
- ignorirajte nasilneža, povejte mu odločen NE in odidite stran,
- povejte prijatelju,
- povejte v šoli,
- povejte doma staršem,
- povejte in zaupajte policistu.
Poleg tega obstajajo tudi druge oblike pomoči za otroke, ki so žrtve medvrstniškega nasilja. Otroci se lahko obrnejo na svetovalni telefon za otroke in mladostnike Tom, lahko obiščejo varne točke za otroke v stiski ali točke osveščanja o varni uporabi interneta ali pa zapišejo svoja vprašanja in stiske skupnosti za mlade #tosemjaz. Vsekakor lahko vsako nasilje, tako otroci, ki ga doživljajo, kot drugi, ki so priče nasilju, to prijavijo neposredno policiji.