Pred pričetkom slovesnosti je predsednik Pahor v spremstvu Erike Fürst, judinje, ki je preživela holokavst, v spominskem parku pred osnovno šolo položil venec k spomeniku žrtvam druge svetovne vojne in žrtvam rasnega, nacionalnega in ideološkega nasilja v času po drugi svetovni vojni v Lendavi in njeni okolici.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Nato se je predsednik v spremstvu župana Janeza Magyara sprehodili po današnji Glavni ulici, kjer so nekoč živeli Judje, in kjer bodo pred hišama judovske družine Blau in družine Balkany postavili spotikavce.
Občina Lendava je nato v Muzeju meščanstva pripravila pietetno slovesnost, na kateri so spomnili na posledice totalitarnih sistemov. Ob tej priložnosti pa je Pahor podelil listino o prevzemu častnega pokroviteljstva nad umetniškim projektom Spotikavci - tlakovci spomina (stolpersteine) v Sloveniji.
Prevzel jo je Andrej Hajdinjak, direktor Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor (Sinagoga Maribor). Spotikavce bodo v Lendavi pred hiše nekdanjih judovskih lastnikov, ki so bili žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov, položili 17. septembra. Prav tako jih bodo takrat položili še v Murski Soboti.
Evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov na podlagi resolucije Evropskega parlamenta obeležujemo 23. avgusta in s tem obsoja vse zločine proti človeštvu, ki so jih zagrešili totalitarni in avtoritarni režimi. Na ta dan leta 1939 je bil podpisan pakt med takratno Nemčijo in Sovjetsko zvezo, v katerem sta se dogovorili o nenapadanju in določili interesne sfere obeh držav v Evropi.
Spotikavce bodo v Lendavi pred hiše nekdanjih judovskih lastnikov, ki so bili žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov, položili 17. septembra. Prav tako jih bodo takrat položili še v Murski Soboti.