Njihova večletna prizadevanja so se končno uresničila, saj so lahko končno napovedali izid zvočne knjige, s katero želijo promovirati prekmursko kulturo, še posebej pa prekmurski jezik kot osrednji gradnik domoljubne zavesti v zgodovini Prekmurja.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
Prekmurska čitanka, tudi govoreča knjiga, je večplastna publikacija in je vsebinsko zasnovana kot komplementaren, široko dostopen interaktivni zvočni dokument prekmurskega jezika, kulture, zgodovine in splošnih informacij, ki vključuje tekste s prekmurskim besediščem od začetkov nastajanja prekmurske knjižne norme do danes. Pri tem projektu sodeluje pet prekmursko govorečih slovenistov in jezikoslovcev Maja Hajdinjak, Valentina Novak, Suzana Panker, dr. Klaudija Sedar in dr. Hotimir Tivadar, ki skupino strokovno vodi.
Kot je razložil Tivadar bo publikacija preko prekmurskih besedil povezala preteklosti in sedanjosti v prekmurski enotnosti. Predstavili bodo prekmurščino v zvoku in sodobni pisavi, vse od Ferenca Temlina, Števana in Mikloša Küzmiča naprej do Ferija Lainščka, Pepsona, Mikija Roša in še nekaterih drugih. Besedila bodo zapisana v prenovljenem prekmurskem slovenskem črkopisu, prebrana v prekmurščini, kot jo govorimo. Na kratko bo predstavljena tudi prekmurska jezikovno-kulturna zgodovina in sedanjost, dodana bodo tudi besedila strokovnjakov, obeh škofov in še druga. Posebnost knjige bodo povezave preko QR kod na izvirna zapisana, govorjena in peta besedila.
Marjan Farič, predsednik PDGM MS, je strnil, da je slovenski prekmurski jezik bil, je in tudi bo ostal tista tolerantna kulturna stvarnost, ki pomembno določa Prekmurce. Govorečo knjigo je podprlo tudi Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, Zveza društev general Maister in lokalna skupnost. Izšla naj bi novembra pri Mladinski knjigi v nakladi 1800 izvodov, dobile pa jo bodo tudi vse osnovne in srednje šole.