V Beltincih so najprej organizirali odprtje lova s sokoli s predstavitvijo ptic ujed in sokolarstva ter kulturnim programom. Potem pa so se njihovi lastniki podali na lov s pticami ujedami po okolici Beltincev. Dogodek je organiziral Zavod za turizem, kulturo in šport Beltinci v sodelovanju s Sokolarskim društvom Pomurja in Slovensko zvezo za sokolarstvo in zaščito ptic ujed. V kulturnem programu so nastopili Prekmurski rogisti in trobilni kvartet Glasbene šole Beltinci pod vodstvom Simona Krambergerja.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Lastnike ptic ujed in druge ljubitelje ptic je najprej nagovorila direktorica Zavoda za turizem, kulturo in šport Beltinci Gabrijela Küzma, ki je poudarila dobro sodelovanja zavoda s Sokolarskim društvom Pomurja in Slovensko zvezo za sokolarstvo in zaščito ptic ujed, pri organizaciji dogodka pa sodelujeta tudi Turistično društvo Beltinci in Občina Beltinci. Organizatorji vsako leto udeležence srečanje in obiskovalce pogostijo s fazanovo juho, langašem in toplimi napitki.
Predsednica Slovenske zveze za sokolarstvo in zaščito ptic ujed Vilma Alina Bezenšek je povedala, da je sokolarstvo ena najstarejših oblik lova, ki se je razvil že v davni zgodovini Azije. V Sloveniji je to en od legalnih oblik lova, ki bo kmalu vpisan na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine.
Sokole in druge ptice ujede na dogodku je predstavil in lov odprl Roman Savič. Povedal je, da so vse ptice ujede, ki so v lasti članov društev, ki sodelujejo na srečanju, vzrejene doma. Iz narave se jih ne sme pobirati. Največji med njimi je planinski orel, ki je samec. Samica je še večja od samca. Sicer je za tretjino ptic ujed značilno, da so samice večje od samcev. Ptice ujede pri letu dosežejo veliko hitrost, tudi do 350 kilometrov na uro. Obiskovalci so si lahko ogledali še sokole selce in kragulje; mladi kragulji so rjave, starejši pa sive barve. Zaradi svoje barve so zanimivi tudi beli sokoli (grenlandski sokoli). Orli živijo do petdeset let, kragulji do trideset, sokoli pa do dvajset. V naravnem okolju v povprečju precej manj, saj jih že prvo leto po rojstvu umre sedemdeset odstotkov.