Epidemija koronavirusa onemogoča brezskrbno prehajanje državnih mej. Države imajo postavljene različne pogoje za vstop in različne izjeme, prav zato vsi nestrpno pričakujejo digitalno zeleno potrdilo (DZP), ki bo veljalo v vseh državah Evropske unije. Pri nas naj bi bila rešitev izdelana najpozneje do konca junija, DZP se bo izdajalo v okviru sistema eZdravje na podlagi podatkov v centralnem registru podatkov o pacientih. Na portalu zVem, ki je mimogrede tudi spletno mesto, na katerem se lahko prijavite za cepljenje proti covidu-19, bo potrdilo dostopno z mobilno identiteto SMSPass ali digitalnim potrdilom.
»Prav tako bodo do DZP lahko dostopali izvajalci zdravstvene dejavnosti z dostopom do centralnega registra podatkov o pacientih in pooblaščene osebe na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, ki bodo lahko na zahtevo izdajale potrdilo in ga poslale po pošti,« so sporočili iz urada vlade za komuniciranje (Ukom). Vlada je ministrstvu za javno upravo naložila, naj zagotovi vire in v sodelovanju z drugimi pristojnimi ministrstvi omogoči oddajo pristopnega obrazca za prijavo SMSPass na več točkah.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
V Ukomu pravijo, da je povečanje deleža uporabnikov mobilne identitete SMSPass ključno, ker bodo za potovanja zunaj Slovenije DZP uporabljali vsi testirani, cepljeni in prebolevniki. »Zato je nujno, da se čim večjemu krogu prebivalcev zagotovi enostaven dostop do pridobitve varne elektronske identitete, da lahko do potrdila kadar koli dostopajo sami.« Ta postopek bo tudi razbremenil izvajalce zdravstvene dejavnosti. DZP pa ne bo edino potrdilo, ki bo omogočalo prehod meje, saj zadostujejo tudi potrdila, ki jih prebivalci že imajo. To so kartončki z informacijami o cepljenju ali potrdila, ki jih izdajo osebni zdravniki. Bo pa DZP omogočalo verodostojni, hitrejši in enostavnejši postopek pri prehodu meje.
Potrdilo o cepljenju ali izvidu testiranja si lahko brezplačno natisnete prek portala zVEM. Na voljo je tudi v tujem jeziku. Za dostop do portala potrebujete digitalno potrdilo, ki ga lahko brezplačno pridobite z oddajo vloge na upravni enoti. Druga možnost je mobilna identiteta SMSPass. Gre za način prijave v SI-PASS, ki s pomočjo enkratnega gesla, poslanega s kratkim sporočilom SMS, omogoča elektronsko podpisovanje dokumentov in zanesljivo identifikacijo uporabnikov pri uporabi e-storitev. Postopek aktivacije začnete na uporabniških straneh SI-PASS, kjer se registrirate. Če imate le uporabniški račun, se morate potem še osebno oglasiti pri prijavni službi SI-TRUST na upravni enoti, kjer podpišete zahtevek za pridobitev SMSPass, nakar je aktivacija končana. Tudi če že imate kvalificirano digitalno potrdilo, začnete na uporabniških straneh SI-PASS, kjer potrdite osebne podatke. Nato boste v nekaj dneh na domači naslov po pošti prejeli aktivacijsko kodo, s katero boste na omenjeni strani dokončali postopek aktivacije.
V Zdravstvenem domu Murska Sobota za zdaj potrdila o testiranju, cepljenju in prebolelosti osebni zdravniki pacientom izdajajo brezplačno. Pomočnica direktorice Renata Gorjan pravi, da se sicer pogovarjajo tudi o drugih možnostih, vendar še niso sprejeli nobene odločitve. Odvisno bo tudi od tega, kako bo v drugih zdravstvenih domovih po državi. »Povpraševanje po potrdilih zaradi prehodov meje je kar veliko. Nekaj jih izdajamo za delavce migrante, je pa opaziti tudi že prošnje za potrdila o cepljenju, kar nekateri potrebujejo za dopust.«
Pogoji za prehod meje
Avstrija
- negativni hiter test, ki ni starejši od 48 ur
- negativni PCR-test, ki ni starejši od 72 ur
- potrdilo o cepljenju (miniti mora vsaj 22 dni)
- potrdilo o prebolelosti (6 mesecev)
- posebna ureditev velja za dnevne migrante (ti morajo predložiti negativni izvid testa, ki ni starejši od sedem dni, potrdilo o cepljenju ali prebolelosti ter opraviti obvezno registracijo na spletu)
- potrdila morajo biti v nemškem ali angleškem jezikuHrvaška
- negativni PCR-test ali hitri antigenski test, ki ni starejši od 48 ur
- potrdilo o cepljenju (od prejema drugega odmerka mora preteči več kot 14 dni; enako velja za cepivo Janssen)
- potrdilo o pozitivnem izvidu testa (ne sme biti starejše od 180 dni, a starejše od 11 dni do datuma prihoda na mejo)
- zdravniško potrdilo o prebolelosti in cepljenju z enim odmerkomMadžarska
-od 1. maja velja dogovor med obema državama o vzajemnem priznavanju potrdil o cepljenju po prvem odmerku, ki so izdana v Sloveniji ali na Madžarskem
- potrdilo o negativnem testu za izjeme, ki niso cepljene ali prebolevniki
- potrdilo o prebolelosti (največ 6 mesecev)
- delavci migranti vstopajo pod pogojem, da državo zapustijo v največ 24 urah in se gibljejo v največ 30-kilometrskem pasu od meje
- slovenskim državljanom, ki niso cepljeni ali v zadnjih 6 mesecih niso preboleli covida-19, vstop praviloma ni dovoljen, razen v primeru predhodne pisne odobritve madžarske policijeItalija
- negativen hitri in PCR-test, ki ni starejši od 48 ur
- za vnose iz držav skupine C (sem spada tudi Slovenija) ni obvezen zdravstveni nadzor, odpravi se fiduciarna izolacija