vestnik

Prehrana pri kronično občutljivem črevesju

Oglasno sporočilo, 22. 4. 2020
Dreamstime
Kakšna naj bo prehrana pri kronično občutljivem črevesju?
Aktualno

Pri pogostih driskah oziroma bolečinah v črevesju je treba obiskati zdravnika, ki med drugim priporoči primerno prehrano. Priporočljivo pa je hrano dopolnjevati s kakovostnimi dopolnili.

Najprej optimizirajmo beljakovinsko prehrano z aminokislinami OKA (2–3 tedne)

Za hitro regeneracijo po bolezni je bistvena beljakovinska hrana. Žal so beljakovine težko prebavljive in na celični ravni tvorijo veliko toksinov. Edina vrsta beljakovinske prehrane, ki rešuje obe težavi, so aminokisline tipa OKA. V celoti se absorbirajo v kri že v prvem metru tankega črevesa brez tvorjenja (dražečih) fekalnih odpadkov.

Dr. Nadia Tamburlin je na 208 pacientih s preobčutljivostjo na hrano ugotovila, da ob uživanju aminokislin OKA (ob običajni dieti) te težave izginejo v vsaj za tretjino krajšem času. Vzrok za driske in bolečine v črevesju je lahko pomanjkanje prebavnih encimov, ki so beljakovine. Ob uživanju OKA jih začne telo hitro ustvarjati in prebava se izboljša.

Dr. M. Del Prete poroča o uspešni uporabi OKA pri zdravljenju desetih pacientov z ulceroznim kolitisom ali Crohnovo boleznijo. Iz prehrane so izločili dražeča živila in vso beljakovinsko hrano zamenjali z OKA; to pomeni, da so užili najmanj 15 tablet OKA na dan. Dr. B. Fidone je uspešno uporabil podobne odmerke OKA ob zdravljenju ulceroznega rektokolitisa. Že v dveh tednih se je pokazalo vidno izboljšanje.

Navodilo: 2–3 tedne dodajamo svoji prehrani od 5 do 8 tablet OKA na dan.

Potem uravnotežimo črevesno bioto (10 tednov)

Dobre črevesne bakterije pripomorejo k prehranjevanju tako, da sodelujejo pri razgrajevanju hrane na dovolj majhne delčke, ki lahko preidejo v kri skozi črevesno steno. Proizvajajo tudi nekatere prebavne encime, ki jih naše telo ne zmore ustvariti (npr. laktazo). Dobre bakterije so bistvene za absorpcijo kalcija in železa, ustvarjajo vitamine K2, B12 in druge vitamine B-kompleksa. Skratka, če imamo v telesu premalo dobrih bakterij, je organizem slabše prehranjen, neprebavljena hrana in strupi, ki jih ustvarjajo namnoženi patogeni mikrobi, pa povzročajo krče, bolečine, napihnjenost in silijo telo, da se teh tujkov čim prej reši (driska). Žal pa imajo zlasti ljudje z občutljivim črevesjem neuravnoteženo črevesno bioto. To prepoznamo po smrdenju blata, ki opozarja na gnilobne procese.

Z biološko pridelanim probiotičnim napitkom EM lahko že v nekaj dneh odpravimo smrdenje blata in torej uravnotežimo črevesno bioto. Na spletni strani www.iztokostan.com je zbranih več sto izkušenj z njim, med drugim 99 primerov izboljšanja pri napihnjenosti, 39 pričevanj o zmanjšanju drisk, 26 primerov omilitve bolečin v trebuhu.

iztok-ostan
Arhiv
Dr. Iztok Ostan.

Probiotiki koristijo tudi pri raznih oblikah kroničnih črevesnih vnetij. V preizkusih na miših, ki so jim umetno povzročili Crohnovo bolezen, so ugotovili, da se z uživanjem dobrih (mlečnokislinskih) bakterij bistveno izboljša stanje obolenja.

Navodilo: V drugi fazi nadaljujemo dnevno uživanje aminokislin OKA. Prehrano dopolnimo s probiotičnim napitkom EM v količini, ki odpravi neprijeten vonj blata. Nekaterim za to zadošča 0,2 dl tega napitka na dan, drugi ga potrebujejo vsaj deciliter. Izboljšanje nastopi praviloma že v prvem tednu uživanja bio probiotika EM; zdravje črevesja in prehranjenost organizma še učvrstimo v naslednjih tednih uživanja bio probiotika EM in OKA. Tako dopolnjevanje prehrane je lahko trajno.

Dr. Iztok Ostan

iztok-ostan obcutljivo-crevesje probioticni-napitek-em oka