vestnik

Prekmurec goji golobe, ki se v jati vrtijo vsi hkrati

Ines Baler, 21. 8. 2024
Jure Kljajić
Na tekmovanjih je v jati lahko od 15 do 20 golobov.
Aktualno

Na letošnjem svetovnem prvenstvu med 68 tekmovalci dosegel 12. mesto.

Branko Pajič iz Satahovec je vzreditelj golobov in član Kluba gojiteljev golobov akrobatov Slovenije. S temi pticami se je začel ukvarjati pred dobrimi desetimi leti, ko se je upokojil. Iskal je hobi, ki ne zahteva veliko fizičnih naporov, saj je imel od ljubiteljskega ukvarjanja z nogometom nekaj posledic. »Srečal sem se s Stankom Maučcem, ki se je že ukvarjal z golobi, in začela sva sodelovati. Nabavil sem prve ptice, prvo leto spoznaval zakonitosti vzreje, potem sem začel ustvarjati matico za razplod in tako sem golobe sčasoma vzgajal doma,« pripoveduje.

branko-pajič, tekmovanje-z-golobi, golob, simbolična
Jure Kljajić
Branko Pajič se je leta 2011 začel ukvarjati z golobi in do danes dosegel lepe uspehe na tekmovanjih.

Sedež kluba v Domajincih 

Vzreja pasmo golobov, ki se imenuje birmingham roller. Ime nosijo po angleškem mestu, njihova značilnost pa je, da letijo v jati in se hkrati vrtijo oziroma delajo prevale nazaj. Že dalj časa potekajo razprave, ali je to pticam prirojeno ali se tega naučijo. »To naj bi imele v genih, ampak če ne trenirajo, tega ne izvajajo. Treba jih je tudi spodbujati s hrano, delati selekcije, ker če kateri golob ne leti prav, ga je treba odstraniti iz jate, sicer vpliva na druge,« pravi. 

V jati, s katero tekmuje, je lahko od 15 do 20 golobov. Letos je Pajič tekmoval na svetovnem prvenstvu v jatnem letu Worldcup Roller Fly 2024, ki je bilo med 12. majem in 23. julijem. Na njem je nastopilo 68 jat z lastniki iz desetih držav, Združenih držav Amerike, Kanade, Bolgarije, Romunije, Srbije, Slovenije, Irske, Anglije, Južne Afrike in Avstralije. Tekmoval je s sedemnajstimi golobi in zasedel dvanajsto mesto. Na vrhu so bili Južnoafričan, Kanadčan in Anglež. Pred tem je bil Pajič večkrat na balkanskih, evropskih in svetovnih prvenstvih, njegov najboljši dosežek je šesto mesto na lanskem svetovnem prvenstvu. V Klubu gojiteljev golobov akrobatov Slovenije, ki ima sedež v Domajincih, od koder prihaja predsednik Boris Recek, je nekaj več kot deset posameznikov, tekmovanj se jih redno udeležuje okoli pet. 

branko-pajič, tekmovanje-z-golobi, golob, simbolična
Jure Kljajić
Samice in samci so navadno ločeni in tudi na tekmovanjih načeloma tekmujejo golobarji z ločenima jatama.


Treningi se začnejo hitro

Akrobatske golobe ima na domačem dvorišču, v doma izdelanih golobnjakih. Jate, ki skupaj trenirajo, so v njih ločene. Mladiče kakšen mesec po izvalitvi loči od matične jate, za kak dan jih da na kovinsko kletko, ki jo položi na golobnjak, da ptice spoznajo okolico in mesto, kjer pristajajo. »Nekaj dni jih tako puščam, potem začnejo letati z roke in pristajati. To so začetni treningi, ki se potem stopnjujejo. Po kakšnih dveh tednih jih malo prestrašim, da gredo višje v zrak, da poletijo, po kakšnih treh, štirih dneh pa že začnejo leteti v jati,« opiše. Kmalu zatem se golobi začnejo vrteti. »Več treniraš z njimi, boljše je, spodbujaš pa jih s hrano. Že mladičem je treba ponuditi pravo hrano,« razlaga Satahovčan. Hrani jih s pšenico, ki je primerna, da ptice dobro letijo, z ječmenom, sirkom in podobnimi živili, doda pa tudi hrano, namenjeno manjšim pticam. Kombinirati jo je treba, ker hrana vpliva na višino in dolžino leta, spet druga na eksplozivnost leta in vrtenja. 

Samice in samci so navadno ločeni in tudi na tekmovanjih načeloma tekmujejo golobarji z ločenima jatama. Spola imata svoje značilnosti, po besedah Pajiča so samice bolj ubogljive, delajo bolj izrazite prevale, medtem ko pri samcih pride do večjega izraza nagon. Vsaka jata ima vedno svojega vodjo. Sogovornik pravi, da je treba imeti pri vzreji golobov kvantiteto, da lahko iz jate potem potegneš najboljše. »Ker nimam velikega prostora, sem imel zmeraj pomanjkanje golobov, ker je treba delati selekcije. Na redkokaterem tekmovanju sem nastopil z najvišjim številom golobov.« Prav tako na vzrejo vplivajo ptice ujede, ki golobe akrobate v zraku večkrat prestrašijo, v najslabšem primeru pa tudi zmanjšajo njihovo število. 

branko-pajič, tekmovanje-z-golobi, golob, simbolična
Jure Kljajić
Za golobe skrbi na domačem dvorišču, med treningom pa ti nikoli ne odletijo tako daleč, da jih ne bi videl s prostim očesom.

Tako kot pri nas nogomet 

Ta šport je najbolj priljubljen in razširjen v Angliji, Ameriki in na Irskem. »Tamkajšnji tekmovalci so močni in pri njih je to popularno tako kot pri nas nogomet.« Tekmovanja potekajo tako, da sodnik, v zadnjem primeru je bil to Brian Krog iz Kanade, obišče vse udeležence in spremlja letenje golobov. »Na voljo imamo samo en poskus, tekmovanje poteka dvajset minut in v petih minutah po tem, ko golobe izpustiš iz golobnjaka, moraš določiti začetek. Sodnik nato ocenjuje vrtenje golobov, napiše zapisnik. Če jato napade ptica ujeda, ima tekmovalec možnost prekinitve. Nekateri golobi se prestrašijo, drugi letajo sem ter tja, tretji se usedejo, in če se zgodi to, sledi diskvalifikacija,« nam je še razložil ob našem obisku. 

branko-pajič, tekmovanje-z-golobi, golob, simbolična
Jure Kljajić
Branko Pajič iz Satahovec je vzreditelj golobov in član Kluba gojiteljev golobov akrobatov Slovenije.

Pajič svoje jate golobov akrobatov izpušča predvsem zvečer, vsakič pa treninge prilagaja razmeram. Jate so na tekmovanja kar hitro pripravljene, dovolj je že kak mesec intenzivnega treninga, pri samem tekmovanju pa je najpomembneje, da se golobi čim večkrat in čim pravilneje vrtijo. To poteka tako hitro, da moraš imeti kar izostren in izučen pogled, da prevale oziroma 'rolle', kot jim pravijo, opaziš.

branko-pajič, tekmovanje-z-golobi, golob, simbolična
Jure Kljajić
Pajič svoje jate golobov akrobatov izpušča predvsem zvečer, vsakič pa treninge prilagaja razmeram.

branko-pajic golobi sag-slovenija satahovci tekmovanja birmingham-roller