Fišer nam je povedal, da je bil v času napada v svojem domovanju, ki je tri postaje stran od prizorišča streljanja. Za napad je izvedel iz dnevnoinformativnih oddaj. Kot pojasni, je bila prva informacija ta, da se v mestu nekaj dogaja, pozneje so povedali, da gre za streljanje, sledil je podatek o napadu na sinagogo, ki pa se je kasneje izkazal za napačnega. "Ni bilo preverjenih informacij, tako da je bilo dosti špekulacij," tako Fišer, ki še doda, da so novice sporočali relativno pozno.
V mestu je bilo ogromno policije, tulile so sirene, v zraku je bil helikopter. Vladala sta kaos in zmeda, še pristavi. Sinoči naj bilo po njegovih besedah v akciji več kot tisoč policistov, od tega je bilo 150 pripadnikov enote Kobra, avstrijske specialne enote. Fišer naslednji dan ni ostal doma, ampak se je odpravil v pisarno. Po njegovih besedah je na dunajskih ulicah v tem času že sicer manj ljudi, po napadu pa jih je bilo opaziti še manj. Otroci denimo tudi niso šli v šole, po mestu pa je prisotno večje število policijskih sil.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuČrno-beli pripravljeni na derbi z vodilnimi zmaji: "Ne bomo jih šparali," sporoča Drobne
Fazanerija bo sredi nedeljskega popoldneva prizorišče derbija med Muro in Olimpijo.
Matej Fišer nam še pove, da so bile okrog polnoči informacije o dogajanju že relativno stabilne, bolj podrobno se je ugibalo le še, kdo je napadalec in če je še kakšen sostorilec. Nehammer je danes še sporočil, da je bil napadalec oborožen z avtomatsko puško, pištolo in mačeto, nosil pa je tudi samomorilski pas, za katerega se je pozneje izkazalo, da je šlo za imitacijo. S tem naj bi želel ustvariti paniko. Dodajmo še to, da je bil 20-letnik v preteklosti že kaznovan zaradi terorističnega združevanja, bil pa je blizu islamski državi. Leta 2019 je bil obsojen na 22 mesecev zapora, ker je poskusil oditi v Sirijo in se pridružiti teroristom. Predčasno je bil izpuščen lani decembra, ker je imel kot mlad odrasel določene privilegije.
Fišer pove, da se sam danes ne počuti dosti drugače kot v preteklih dneh. Doda pa, da je bil sprva problem v tem, ker so se pojavile informacije o napadu na sinagogo. Sogovornik pojasni, da se je napad na sinagogo na Dunaju zgodil nazadnje leta 1981, ker pa je judovska skupnost tudi v preteklih obdobjih doživela več hujših udarcev, bi imel tovrsten napad čisto drugačen kontekst kot včerajšnji. Obenem pa še izpostavi, da je teroristični napad za Dunaj, kljub temu, da tam živijo pripadniki različnih narodov, precej nenavaden in atipičen. Ni tako kot če bi šlo za Pariz ali London.
Avstrijska vlada je medtem že razglasila tridnevno žalovanje. To bo trajalo vključno do četrtka.