Z ženo in zavodom razvili aplikacijo
A z leti je vse bolj tlela ideja o aplikaciji, ki bi podajala osnovne informacije o dostopnosti za gibalno ovirane: »Sploh po kakšnih popotovanjih, ko vidiš na lastni koži, kako težko je pridobiti ustrezne informacije glede dostopnosti«. Zato sta se z ženo tudi tokrat povezala z Zavodom turizem Ljubljana, kjer so s pomočjo programerjev in drugih 'pomagačev' razvili aplikacijo 'Ljubljana by Wheelchair', ki je namenjena vsem, ki bi radi obiskali prestolnico, tako domačim kot tujim turistom
»Že samo ime aplikacije pove, da je primarno namenjena gibalno oviranim, starejšim osebam, mamicam z vozički, pa seveda vsem našim svojcem,« dodaja Aljoša.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Kot razlaga Aljoša, »za zdaj delamo na intenzivni promociji doma in v tujini, največja želja pa je, da bi aplikacija koristila čim več ljudem. Bodisi samo za iskanje najbližjega invalidskega stranišča bodisi za planiranje celotnega dopusta,« je optimističen in hkrati dodaja, da si želijo več povratnih informacij, kako še izboljšati aplikacijo.
Razmišljate, da bi tudi za druga slovenska mesta vzpostavili tovrstno aplikacijo?
"Želja seveda ostaja, da delamo na področju dostopnosti še naprej, vendar se v tej fazi, ko smo Ljubljana by wheelchair šele objavili, osredotočamo predvsem na to, da naredimo aplikacijo prepoznavno in uporabno. Pomembno je, da to, kar delamo zdaj, delamo dobro in kvalitetno. Dogovarjamo se tudi za prenovo same spletne strani, saj jo je po treh letih treba prilagoditi novejšim standardom in jo narediti bolj odzivno.Smo pa tudi že v dogovorih z drugimi kraji, seveda je cilj, da te uspešne prakse širimo naprej."
Aljoša, ki že nekaj let živi v Ljubljani, se rad vrača v Prekmurje. Še vedno je pogosto v Murski Soboti in okolici: »Sicer pa se 'guči' tako doma kot tudi zunaj, Prekmurcev v Ljubljani je namreč kar nekaj.«Seveda nismo mogli mimo vprašanja, kaj prekmurskega najbolj pogreša v prestolnici.
"Glede na to, da nisem veliko časa naenkrat brez prekmurske ravnice, mi nič takega ne pade na pamet," no, po kratkem razmisleku vseeno navihano doda: "Aha, pred kratkim sem v trgovini zagledal gibanico in sem jo takoj naročil. Joj, kako se mi je 'zaluštala'," v smehu zaključi.