V skladu z usmeritvami Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, so tudi pomurske osnovne šole pripravile načrt za zagotavljanje kontinuiranega dela v zavodih v času pojavljanja koronavirusa. Tako tudi po šolah veljajo preventivni ukrepi, ki zajemajo med drugim redno higieno rok, upoštevanje pravil kašljanja, izogibanja tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake bolezni ter zračenje prostorov. Nekatere šole so tudi že obvestile o odpovedi prireditev, na primer proslav ob materinskem dnevu, kjer bi se zbralo več kot sto oseb.
Triaže v zdravstvenih domovih
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
V Zdravstvenem domu Murska Sobota vse tiste, ki imajo več kot 38 stopinj Celzija in so bili v zadnjih štirinajstih dneh na območjih, kjer je prisoten koronavirus, oziroma so bili v stiku z ljudmi iz teh območij, prosijo, naj ostanejo doma in najprej pokličejo v ambulanto izbranega osebnega zdravnika ali pediatra, ali pa v sprejemno pisarno ZD, kjer bode dobili nadaljnja navodila. Sporočajo tudi, da zaradi prepovedi obiskov v Domu starejših Rakičan in Murska Sobota, ni možen dostop pacientov do ambulante dr. Ane Gomboc.
V Zdravstvenem domu Gornja Radgona zaradi nevarnosti okužb s koronavirusom pred vhodom v prostore zdravstvenega doma izvajajo triažo v avli glavnega vhoda. "Vstop v radgonski ZD je možen samo skozi glavni vhod iz smeri gradbišča novega CKZ, ter v času dela pljučnega oddelka še na omenjeni vhod. Ni možen vstop skozi vhod v otroške zobne ambulante, skozi vhod v otroški oddelek in skozi vhod v Ženski dispanzer - ginekološke ambulante," so zapisali. Kot pojasnjujejo, se na glavnem vhodu nahaja sestra, ki bo obiskovalca ZD preverila in usmerila bodisi do zdravnika ali pa v hujšem primeru primeru v bolnišnico. Zdravnik v tem primeru odloči, ali ga lahko peljejo svojci ali pa ga peljejo z reševalnim vozilom. V ambulantah v Apačah, Svetem Juriju ob Ščavnici ter v ambulanti pljučnega dispanzerja pa so vrata zaklenjena in jih sestra odpira vsakih 15 minut, ko preveri namen določenega obiska. V nujnem primeru lahko pacient pokliče na telefonsko številko, ki je na vratih.
Tudi v lendavskem zdravstvenem domu naj pacienti, ki prihajajo s področij, kjer je prisoten novi koronavirus, ali pa so bili v stiku z okuženo osebo, ali imajo bolezenske znake ali simptome, kot so povišana telesna temperatura, kašelj, slabo počutje, nahod, bolečine v mišicah, utrujenost, težje dihanje z občutkom pomanjkanja zraka, pokličejo v ZD in počakajo na zdravstvenega delavca, ki jih bo sprejel in poskrbel za varen vstop.
Že včeraj pa smo poročali, da je vstop v prostore spremenil tudi Zdravstveni dom Ljutomer. Tam imajo pred vhodom šotor, kjer zdravstveno osebje opravlja triažo in paciente razvršča, preden vstopijo v prostore doma. Preventivne predhodne pogovore bodo izvajali od 6. do 21. ure, v času dežurstva pa se bodo bolnikom oglasili po domofonu v urgentni stavbi.