Da bi zmanjšali število obolelih, se v Sloveniji izvaja presejalni program Svit, namenjen zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Če pravočasno odkrijemo bolezen, se lahko tudi ta rak uspešno zdravi. S sistematičnimi pregledi je program doslej pomembno pripomogel k zmanjšanju števila obolelih za to vrsto raka v zadnjih letih. A čeprav je ta preventivni test povsem neboleč in brezplačen, je treba ljudi kar spodbujati, da vabila ne vržejo v koš in vrnejo izpolnjen test. Še posebno v pomurski zdravstveni regiji, kjer je obolevnost najvišja, odzivnost pa med najslabšimi, ne pa več najslabša.
Odzove se bistveno več žensk
Odzivnost na vabilo za program Svit je bila v letu 2017 na ravni države 62,7- odstotna, nekoliko nižja kot leto prej, ko je bila 64,3-odstotna. Je pa bila bistveno višja med ženskami, 67,5-odstotna, medtem ko je bila pri moških za 10 odstotkov nižja. V Pomurju se je odzivnost v primerjavi z letom prej prav tako nekoliko znižala in je znašala 59,6 odstotka, medtem ko je bila leto prej 61,2-odstotna. Ni pa Pomurje več regija z najnižjo odzivnostjo. Prav tako so bile ženske v Pomurju pogumnejše in so se pogosteje odzvale vabilu kot moški, odzvalo se jih je 63 odstotkov, pri moških pa se je odzvala le dobra polovica ali 56,1 odstotka vabljenih.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Prlek poje, špila, pleše že enajstič
Kulturno umetniško društvo Bubla Radenci je v kongresni dvorani hotela Radin pripravilo enajsto prireditev Prlek poje, špila, pleše, katere pobudnik je bila pokojna učiteljica, »mati« radenske kulture Marija Marič, ki je društvu predsedovala več kot dvajset let. Helena Poznič Kos, aktualna predsednica Buble, je v uvodu pozdravila vodjo območne izpostave Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti Gornja Radgona Simono Pirc Katalinič, številne obiskovalce in napovedala nastopajoče: otroško folklorno skupina KUD Bubla (vodja Neža Ros), Vida in Marka Kosa, kvintet Klopotec, tamburaško skupino KD Peter Dajnko Črešnjevci, Ajdo Rihtarič in Jošta Rosa. Prireditev je pred številnim občinstvom sklenilo Folklorno društvo Gornja Radgona, ki letos obeležuje 40-letnico svojega delovanja. Foto Dani Mauko
Poleg razlik v odzivnosti med spoloma je v regiji tudi opazna razlika med občinami, saj so razlike med najbolj odzivnimi, kot je Občina Sveti Jurij ob Ščavnici, in najmanj odzivnimi, kot je Hodoš, kjer je odzivnost le 42-odstotna, presegle 20 odstotkov.
V okviru preventivnega programa Svit je bilo v letu 2017 v pomurski regiji vabilo poslano 18.333 osebam, vrnjenih vzorcev blata za nadaljnjo analizo pa je bilo 9921. Pri veliki večini oziroma pri 93,29 odstotka primerov je bil test negativen, v 6,71 odstotka primerov pa je bil pozitiven. Pri teh, ki so jim potem opravili nadaljnje preiskave, to je kolonoskopijo, so odkrili 14 primerov karcinoma, v 153 primerih pa je bil odkrit napredovali adenom, ki pomeni večje tveganje za nastanek raka, nam je povedal Martin Ranfl iz pomurske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki se ukvarja s programom SVIT ter s problematiko pojavnosti raka na danki in debelem črevesu.
»Če se omejimo zgolj na podatke iz programa Svit, se je absolutno število odkrite patologije sicer zmanjšalo, če pa pogledamo deleže odkrite patologije, so ti nekoliko višji. Pomembno je poudariti, da vsaka odkrita predrakava sprememba prispeva k zmanjšanju pojavnosti raka v regiji, hkrati pa dolgoročno pomembno vpliva na višjo kakovost življenja oseb, saj bi te v nasprotnem primeru zbolele za rakom debelega črevesa in danke.«
Odzivnost v programu Svit se je v Pomurju od začetkov izvajanja programa opazno povečala, žal pa še vedno ni dovolj visoka in še vedno preveč posameznikov najde izgovore, da se ne odzovejo. Pomembno se je zavedati, da gre za enostaven in zelo dobro organiziran program, ki pomaga preprečevati najhujše posledice.
Največkrat se ne odzovejo zaradi strahu pred kolonoskopijo, saj ta velja za neprijetno preiskavo, vendar podatki kažejo, da se na to preiskavo zaradi odkritih krvavitev v blatu pošlje le okoli šest odstotkov posameznikov. Poleg tega pa je neprijetnost kolonoskopije zanemarljiva v primerjavi s težavami hude bolezni, če ta ni pravočasno odkrita. Zato Ranfl poziva vse posameznike, ki imajo pozitivno izkušnjo s programom SVIT, naj o tem spregovorijo s svojimi bližnjimi, sosedi in prijatelji in jih tako spodbudijo, da se odzovejo vabilu.