vestnik

Pričela se je gradnja optičnega omrežja v Gornji Radgoni. Kje potekajo dela in koliko bo stal priključek?

Maja Hajdinjak, 15. 6. 2023
Maja Hajdinjak
Novinarska konferenca o projektu RUNE.
Aktualno

Priključek bo v tej občini dobilo več kot 3500 gospodinjstev na približno 1600 naslovih

Na novinarski konferenci v Domu penine v Gornji Radgoni so predstavili projekt RUNE. Ta z globalnim omrežjem povezuje naselja na podeželskih območjih Slovenije, ki so za osrednje ponudnike komercialno manj zanimiva. V celoti gre za zasebno tujo naložbo, ki z gradnjo širokopasovne infrastrukture omogoča razvoj evropskega podeželja. Gradnja se je pričela lansko jesen, v tem ciklu bo zgrajenega okrog 1600 km optičnega omrežja in priključenih okrog 50.000 gospodinjstev. Celoten projekt sicer traja oz. bo trajal več let, zajel pa bo skupno približno 190.0000 gospodinjstev in gospodarskih objektov v Sloveniji. Trenutno projekt poteka v okrog 70 slovenskih občinah, sicer z različno dinamiko, med drugim tudi v Občini Gornja Radgona. »Za hitrejši razvoj občine je pomembna povezava s svetom. Internet v današnjem svetu ne sme biti dodana vrednost, ampak mora postati nekaj vsakdanjega. Razvoj podeželja brez hitrega interneta ni mogoč. Tako bo v naši občini v okviru projekta RUNE  priključek dobilo več kot 3500 gospodinjstev na približno 1600 naslovih,« je v uvodu povedala županja Občine Gornja Radgona Urška Mauko Tuš. 

rune, optično-omrežje, občina-gornja-radgona
Maja Hajdinjak
Urška Mauko Tuš

Stroji so na terenu začeli brneti v tem mesecu, trenutno potekajo dela v Podgradu, kamor je trasa prišla iz Občine Apače, kjer je tudi vozlišče za zagotavljanje optičnih signalov. Kot je povedala Tina Ambrožič, vodja odnosov z javnostmi in digitalnega marketinga pri podjetju RUNE Enia, predvidevajo, da bodo prvi uporabniki na omrežje priklopljeni že letos jeseni. »Dela smo pospešili, tako da skoraj istočasno gradimo primarno in sekundarno omrežje. Ko bodo končana dela v Podgradu, jih bomo nadaljevali v naselju Hercegovščak, potem pa v centru Gornje Radgone. Dela v tem sklopu bodo predvidoma zaključena naslednje leto, gradnja uporabniških priključkov pa bo trajala še nekoliko dlje.«
Projekt RUNE ni razdeljen po občinah, temveč po posameznik projektih, tako je tudi Občina Gornja Radgona vključena v dva projekta z internim poimenovanjem S35a (sem spadajo naselja Aženski Vrh, Črešnjevci, Gornja Radgona, Hercegovščak, Lastomerci, Lokavci, Lomanoše, Norički Vrh, Orehovci, Orehovski Vrh, Plitvički Vrh, Podgrad, Police, Ptujska Cesta, Spodnja Ščavnica in Zbigovci) in S37 (naselja Gornji Ivanjci, Ivanjski vrh, Kunova, Negova, Spodnji Ivanjci). Del prvega so tudi občine Apače, Benedikt, Tišina in manjši del občine Sveta Ana, del drugega pa Beltinci, Benedikt, Cerkvenjak, Križevci, Lenart, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij ob Ščavnici, Tišina in Veržej. Gradbene aktivnosti po naseljih v projektu S35a se bodo pričele v naslednjih mesecih, medtem ko za S37 še ni termina za začetek aktivnosti. »Pri tem je treba poudariti, da v projekt niso nujno vključeni vsi naslovi, tako da mora vsak naročnik preveriti na naši spletni strani, če je vključen v projekt RUNE. Če ugotovimo, da neki naslov ni vključen, si prizadevamo, da najdemo rešitev, da bi tudi te naslove pokrili. Običajno so izključeni tisti naslovi, ki so predaleč od trase. Ker smo zasebna investicija, smo namreč finančno omejeni in če je naslov predaleč, je izvedba zelo draga, ampak tudi za te primere iščemo rešitve,« je še povedala Ambrožičeva in dodala, da optično omrežje primarno gradijo tam, kjer prebivalci izkažejo večji interes. 

rune, optično-omrežje, občina-gornja-radgona
Maja Hajdinjak
Novinarska konferenca o projektu RUNE.

Aktivni so tudi že v nekaterih drugih pomurskih občinah (projekt z internim imenom S39), in sicer Cankova, Grad, Hodoš, Kuzma, Moravske Toplice, Puconci, Rogašovci, Šalovci in del Murske Sobote, pri čemer je vozlišče v Mačkovcih. Gradbena dela že potekajo pri Gradu, na Vaneči, v Bokračih in Otovcih, v zadnjih so se na omrežje že priključili prvi uporabniki. Strošek za priključek je po trenutnem ceniku 150 evrov z DDV za fizične osebe in 167,13 evra z DDV za pravne osebe, lahko pa ta znesek na željo naročnika krije tudi izbrani ponudnik storitev, pri čemer imajo uporabniki možnost izbire vseh večjih operaterjev v Sloveniji. 

rune, optično-omrežje, občina-gornja-radgona
Maja Hajdinjak
Novinarska konferenca o projektu RUNE.

Kot je še povedala županja Mauko Tuševa, občani v zvezi z gradnjo optičnega omrežja dnevno pišejo na občino. »Na občini bomo naredili vse, da bomo vgradili priključke tudi tistim, ki v tej prvi fazi niso vključeni v projekt. Nesmiselno je graditi takšno omrežje, če potem neka družina s šoloobveznimi otroki ali neki podjetnik, ki dela od doma, nima tega priključka. Vsi občani naše občine so enakovredni, pa naj živijo v urbanem naselju ali na podeželju. Z gradnjo optičnega omrežja verjamem, da se bo kakovost bivanja v naši občini izboljšala in bo še bolj privlačna za tiste, ki se bodo k nam priselili, tu ustvarjali in ostali.« 
Na novinarski konferenci je v imenu predstavnikov gospodarstva, ki bo prav tako imelo koristi od gradnje novega optičnega omrežja, spregovoril predsednik območne obrtno-podjetniške zbornice Gornja Radgona Branko Novak. »Vsekakor podpiramo vsako noviteto. Je pa vsak gospodarski subjekt samostojen, ima svojo politiko, tako da je od posameznikov odvisno, ali se bodo na omrežje tudi dejansko priključili.«

rune, optično-omrežje, občina-gornja-radgona
Maja Hajdinjak
Branko Novak

rune optično-omrežje občina-gornja-radgona