V 34. izdaji potekajo s temo Dediščina kulturnih poti, mreženja in povezav ter so združeni z 12. tednom kulturne dediščine, ki je namenjen predvsem mladih. Uradno so jih odprli v Novi Gorici. Odprtje dnevov v Novi Gorici ni bilo naključno, saj bo mesto prihodnje leto skupaj z italijansko Gorico nosilo naziv Evropska prestolnica kulture (EPK). Uradna slovesnost je bila v frančiškanskem samostanu na Kostanjevici, ki ga je vlada nedavno razglasila za kulturni spomenik državnega pomena. Ta bo v letu 2025 skupaj s številnimi drugimi akterji na Goriškem igral pomembno vlogo tudi v programu EPK.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuMuri kazen disciplinskega sodnika
Disciplinski sodnik Nogometne zveze Slovenije Boštjan Jegič je po 13. krogu Prve lige Telemach po medsebojni tekmi v Murski Soboti (1:1) zaradi nešportnega in neprimernega vedenja navijačev izrekel nekoliko višji denarni kazni nogometnima kluboma Maribor in Mura.
Dnevi evropske kulturne dediščine (DEKD) so skupna akcija Sveta Evrope in Evropske komisije na področju kulture. Z njimi želijo spodbuditi zanimanje javnosti za evropsko kulturno in naravno dediščino, predstaviti idejo o skupni evropski kulturni dediščini ter o njenem bogastvu in kulturni raznolikosti Evrope.
Slovenija se akciji pridružuje že od ustanovnega leta 1991, s tem pa je vključena med več kot 40 držav, podpisnic evropske kulturne konvencije, ki DEKD po Evropi organizirajo med avgustom in oktobrom.
Od leta 2012 so DEKD v Sloveniji nadgrajeni še z nacionalnim medresorskim projektom Teden kulturne dediščine, ki je posebej namenjen mladim. Z njim nagovarjajo zlasti vrtce ter osnovne in srednje šole, kjer z različnimi aktivnostmi spodbujajo k večji vključenosti vsebin s področja ohranjanja kulturne in naravne dediščine v vzgojno-izobraževalne procese.
Pri oblikovanju programa DEKD sicer sodelujejo muzeji, galerije, knjižnice, arhivi, vrtci, osnovne in srednje šole ter posamezniki, ki delujejo v mladinskih klubih, turističnih organizacijah, zvezah kulturnih organizacij in nevladnih organizacijah oziroma društvih. Letos je k programu pristopilo blizu 500 organizacij, sama prireditev pa navadno pritegne kakšnih 50.000 obiskovalcev.
Vrsta dogodkov bo potekala tudi v Pomurju, saj so v projekt vključene občine Gornja Radgona, Grad, Kuzma, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Tišina in Puconci. Med drugim bodo v petek, 4. oktobra, s postavitvijo knjigobežnice v Parku prekmurske reformacije v Moravskih Toplicah dediščino povezali s skupnostjo na temelju reformacije. Celoten program dogajanja si lahko pogledate na tej povezavi (dogodki v Pomurju se pričnejo na strani 124).