Kako preprečiti širjenje gripe:
"Gripa je zelonalezljiva bolezen in virus se z lahkoto širi med prebivalci. Po ocenah zanjo vsako sezono zboli do 10 odstotkov prebivalcev, kar je do 200.000 naših prebivalcev. Za preprečevanje širjenja je priporočljivo upoštevati tri enostavna pravila:poskrbimo in okrepimo zdravje s pravilno prehrano in dovolj gibanja ter se izogibamo natrpanim prostorom;cepimo se proti gripi in tako zmanjšajmo verjetnost, da bi po okužbi zboleli;če zbolimo, ostanemo doma in poskrbimo, da okužbe ne prenesemo na svoje bližnje: temeljito in pogosto si umivamo roke in pri kihanju ali kašljanju si usta pokrijemo s papirnatim robčkom za enkratno uporabo ali kihamo/kašljamo v rokav," sporoča NIJZ.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
Bolezen pri mladih bolnikih brez kroničnih bolezni večinoma poteka kot nekajdnevno vročinsko stanje z znaki obolenja dihal in bolečinami v mišicah in sklepih. Pri ogroženih skupinah prebivalstva pa lahko bolezen poteka s težjo klinično sliko s pogostimi zapleti, kot so virusne in bakterijske pljučnice, ter tudi z višjo smrtnostjo.
Cepi se več Slovencev, a v primerjavi z EU zelo malo
Z NIJZ še sporočajo, da je v Sloveniji precepljenost proti gripi zelo nizka in je med najnižjimi v Evropski uniji. Lansko sezono je bilo v Sloveniji cepljenih 84.000 ljudi, leto pred tem pa manj kot 70.000. Pred desetimi leti se je za cepljenje odločajo precej več prebivalcev, in sicer okrog 200.000. "Tudi delež cepljenih v starostni skupini 65 let in več se je v zadnji sezoni povišal v primerjavi s predzadnjo in je znašal 11,7 odstotka, kar pa je še vedno daleč od cilja Svetovne zdravstvene organizacije, da bi bil delež cepljenih proti gripi v skupini nad 65 let (in drugih rizičnih skupinah) kar 75 odstotkov," dodajajo.
Cena cepljenja proti gripi znaša 14 evrov, za kronične bolnike in starejše od 65 let pa stane 7 evrov.
##YOUTUBE-https://www.youtube.com/embed/OTQOHV_yRTc##