Po nekaterih zapisih, naj bi se namreč na današnji dan leta 1508, torej pred 510-imi leti, rodil utemeljitelj knjižne slovenščine in pobudnik narodne zavesti Primož Trubar.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Njemu v čast in spomin je Predsedniška palača odprla svoja vrata, v Univerzitetni knjižnici v Mariboru pa na temo Trubarja kot pobudnika jezikovne, kulturne in politične enotnosti, pripravljajo okroglo mizo.
Današnji dan je postal državni praznik pred osmimi leti, potem, ko je leta 2008 pobudo za to dal tržaški pisatelj Boris Pahor.
Trubar je bil pridigar, ki je služboval na Slovenskem in v Nemčiji; kot zagovornik Martina Lutra je širil ideje protestantizma in reformacije; zagovarjal, da morajo biti na Slovenskem vse knjige v slovenščini in jih tudi prevajal v slovenski jezik. Prva knjiga v slovenskem jeziku je bil Katekizem, a ker se je zavedal, da se ljudje najprej morajo naučiti brati, je v istem letu izdal še Abecednik, zato Trubar velja za začetnika slovenskega knjižnega jezika.