Svetovna zdravstvena organizacija je zdravje opredelila kot telesno, duševno in socialno blagostanje ter ugodje in ne le kot odsotnost bolezni. Da je zdravje največje bogastvo vsakega posameznika, se pogosto zavemo šele takrat, ko zbolimo sami ali kdo od naših bližnjih. S slabšim zdravstvenim stanjem se pogosto srečujejo ranljive ciljne skupine, ena izmed njih je tudi romska populacija. Dejavnikov, ki vplivajo na slabše zdravje romske populacije je več, med drugim tudi brezposelnost, slabše bivalne razmere, slabe prehranske navade, revščina, družinsko nasilje, odvisnost od alkohola in tobaka. Raziskave kažejo, da je življenjski slog Romov izrazito nezdrav in da je življenjska doba Romov bistveno krajša od preostalega prebivalstva.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Na slavnostni akademiji nagradili šole, učence in dijake ter mentorje
Murskosoboški regionalni center Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je v sklopu festivala Inovativnosti, Znanosti in Ustvarjalnosti mladih (IZUM) pripravil slavnostno akademijo. Na njej so podelili priznanja učencem in dijakom za državno tekmovanje iz znanja logike, osnovnim in srednjim šolam so podelili statuse raziskovalnih šol, prav tako so nagradili šole, ki so se najbolj izkazale z razstavljenimi izdelki, ter mentorje.
S projektom »Opolnomočenjein ozaveščanje za zdravje Romov« so želeli partnerji projekta vplivati na dejavnike, ki jih lahko s povezovanjem in sodelovanjem različnih strokovnih sektorjev izboljšajo. Tako so opolnomočili in ozavestili predstavnike romske skupnosti, še posebej ženske, za zmanjšanje razlik v zdravju med njimi in večinskim prebivalstvom. Ključno vlogo so pri tem so imeli »romski širitelji« oziroma »promotorji zdravja«, ki so skozi program usposabljanja pridobili znanja in veščine, potrebne za izvedbo delavnic in svetovanj na temo varovanja in krepitve zdravja.
Za pripadnike romske skupnosti, s poudarkom na ženskah, so zato v projektu razvili in izvedli Program opolnomočenja s ciljem izboljšanja lastnega zdravja, dostopa do zdravstvenega varstva ter aktivnejše udeležbe pri sooblikovanju zdravstvenega sistema in v družbi na splošno. Program je nastal v sodelovanju s strokovnjaki Zdravstvenega doma Murska Sobota in Centra za krepitev zdravja Murska Sobota ter v sodelovanju s pripadniki romske skupnosti. Program, ki odseva potrebe romske skupnosti in vsebine iz terena, je bil izveden na posebnih prilagojenih delavnicah, in sicer v romskih naseljih Vadarci, Zenkovci in Pušča. V sodelovanju z Ljudsko univerzo Lendava sta bili izvedeni delavnici tudi za dve skupini žensk, ki so vključene v programe socialne aktivacije. Promotorji zdravja so eno delavnico izvedli tudi za udeležence, ki so vključeni v programe storitvenega in invalidskega podjetja Ozara d.o.o., poslovna enota Murska Sobota.
Partnerji projekta so poseben poudarek namenili Kampanji o skrbi za lastno zdravje pri Romih. Kampanja je bila usmerjenja k spremembam vedenj preko opuščanja slabih navad in prevzemanja dobrih, ki pozitivno vplivajo na zdravje posameznika in celotne ciljne skupine. V okviru projekta so za »promotorje zdravja« in predstavnike nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z romsko problematiko, bila izvedena usposabljanja s področja digitalnega komuniciranja in priprave akcijskih načrtov. S pomočjo teh usposabljanj so udeleženci pridobili znanja in veščine, ki jih bodo lahko uporabili pri svojem delu v prihodnje. Vzpostavljena je tudi spletna stran www.nova-pot.si, kjer so zbrane vsebine o izvedenih aktivnostih v okviru projekta. V prihodnje bo spletna stran namenjena predstavnikom ciljne skupine, pa tudi širši populaciji z namenom informiranja in ozaveščanja na področju vsebin zdravega življenjskega sloga.
Projekt Opolnomočenje in ozaveščanje za zdravje Romov je bil sofinanciran iz Programa ACF v Sloveniji 2014-2021.
Ob koncu zaključnega dogodka je sledil podpis listin za vključitev Zveze za razvoj romskega turizma, športa in kulture ”Nova pot – Nevo drom” v Regionalno akcijsko skupino Mura in v Regionalno mrežo NVO Pomurja. S podpisom in vključitvijo bo zveza ”Nova pot – Nevo drom” postala enakovreden član obeh mrež in bo lahko s svojimi predlogi sooblikovala regijske programe in projekte, ki bodo prispevali k višji kakovosti življenja romske populacije.