vestnik

Pripravljajo Agro in upajo na najboljše

Timotej Milanov, 17. 4. 2021
Jure Zauneker
V Pomurskem sejmu upajo, da jim letos ne bo treba odpovedati sejma tako kot lani, zato se kljub negotovim razmeram intenzivno pripravljajo za izvedbo Agre, ki bo med 21. in 26. avgustom. Foto Jure Zauneker
Aktualno

Ustanovljena je bila Zbornica industrije sejmov in srečanj, ki je vladi že predstavila predloge za pomoč panogi

Industrija srečanj je ena od tistih panog, ki so doživele največji udarec zaradi epidemije koronavirusa, saj je njihova dejavnost že več kot leto dni onemogočena. Zaradi tega so pri Gospodarski zbornici Slovenije ustanovili Zbornico industrije sejmov in srečanj, sestavili predloge za pomoč panogi in jih poslali vladi. Novoustanovljeno zbornico vodi direktor Gospodarskega razstavišča Iztok Bricl.
»Od marca lani nismo mogli delati, kar je za sejemsko dejavnost še posebna težava, saj večje mednarodne sejme pripravljamo tudi dve leti, nekatere bienalne dogodke celo več časa. V tej dejavnosti je zelo težko nekaj narediti z danes na jutri, prav tako je tak dogodek težko odpovedati v kratkem času. Zato je za nas ključno, da bi vsaj za neki razumen čas v prihodnosti vedeli, ali bomo imeli možnost za organizacijo sejma ali ne,« ob tem pravi Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma, ki je moral lani zaradi epidemije prvič v 58 letih odpovedati kmetijsko-živilski sejem Agra v Gornji Radgoni.

c85888e0e6b71765c148c5b5a5f432ad
Nataša Juhnov
Kot pove Erjavec, je za Sobro že izkazan velik interes razstavljavcev iz tujine, kar pripisuje tudi načrtovanim velikim investicijam slovenske vlade v razvoj Slovenske vojske.

Interes splahnel po zaprtju države

V družbi upajo, da se to letos ne bo zgodilo, zato se kljub negotovim razmeram intenzivno pripravljajo za izvedbo Agre, ki bo med 21. in 26. avgustom. »Za sejem je bil sprva velik interes, imeli smo že veliko prijav. Po zadnjem 'lockdownu' pred prazniki pa se je vse skupaj ustavilo. Svoje so dodale tudi težave s cepljenjem, saj se zaradi tega med razstavljavci pojavlja dilema, ali bo možno do avgusta cepiti dovolj ljudi, da bi bila možna organizacija sejma,« pojasnjuje Erjavec, ki dodaja, da še vedno upajo na najboljše in med drugim že pripravljajo vzorčne nasade in strokovne razstave. Prav tako bodo izvedli vsa predvidena ocenjevanja kakovosti prehranskih izdelkov. »Tudi mnogi razstavljavci si želijo Agre, ker so odvisni od stika s kupci. Bo pa seveda vse odvisno tudi od širše situacije v Evropi, saj je Agra mednarodni dogodek, ki je odvisen od razmer v tujini, tudi če v Sloveniji okužb sploh ne bi bilo.«

Zaradi investicij v vojsko bogata Sobra

Po Agri želijo konec septembra organizirati še sejem obrambe, varnosti, zaščite in reševanja Sobra. Kot pove Erjavec, je za Sobro že izkazan velik interes razstavljavcev iz tujine, kar pripisuje tudi načrtovanim velikim investicijam slovenske vlade v razvoj Slovenske vojske. »Oba sejma bosta tudi v času slovenskega predsedovanja Evropski uniji, kar bi jima dalo še posebno težo.« V zbornico je bilo ob ustanovitvi vključenih 55 podjetij, po besedah Erjavca se dnevno vključujejo še dodatni člani, saj gre za izjemno široko področje delovanja, ki zajema številna podjetja in posameznike, od montažerjev do organizatorjev dogodkov. »Cilj tega združenja je med drugim povezovanje pri projektih, tudi s pristojnimi ministrstvi. Želimo biti bolj prepoznavni in širšo javnost prepričati, da je ta dejavnost zelo pomembna za promocijo Slovenije in domačih izdelkov.«

591668e188c626829e37b82cfcebeaa8
Jure Zauneker
Po Agri želijo konec septembra organizirati še sejem obrambe, varnosti, zaščite in reševanja Sobra. Na fotografiji utrinek iz Sobra 2018

Od države pričakujejo zagonska sredstva

Kot rečeno, so vladi že predlagali nekatere ukrepe, saj, kot pravi Erjavec, nič ne pomaga, če jim vlada na eni strani pomaga preživeti, na drugi strani pa z drugimi ukrepi onemogoča njihovo dejavnost. Tako še naprej od države pričakujejo pomoč za zaposlene, pri državnem pokrivanju fiksnih stroškov pa želijo, da bi se upoštevalo njihovo letno povprečje. Kot pojasnjuje Erjavec, so stroški v tej dejavnosti odvisni od organizacije največjih dogodkov. Sami imajo tako največ stroškov avgusta v času Agre, zato so v neenakopravnem položaju, če je kritje fiksnih stroškov določeno glede na preteklo poslovanje v drugih mesecih. Po koncu epidemije podjetja v panogi od države pričakujejo tudi zagonska sredstva. »Saj bomo morali bistveno več vložiti v promocijo in digitalizacijo, če bomo želeli nadaljevati tam, kjer smo se ustavili pred epidemijo,« še pravi Erjavec.

kmetijstvo sejem-agra