Zadružna zveza Slovenije (ZZS) je na sejmu Agra v Gornji Radgoni podelila letna priznanja, priznanja za trajen doprinos k razvoju zadružništva ter priznanja zadrugam in organizacijam ob posebnih oziroma jubilejnih priložnostih. Nagrajenci so za svoja posebna prizadevanja poleg priznanj oziroma plaket prejeli še arhivske zlatnike Deželne banke Slovenije in monografijo o 150-letni zgodovini zadružništva na Slovenskem.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuNa delovnem posvetu so razpravljali o varnosti na športnih prireditvah
Na sedežu Nogometne zveze Slovenije je potekal delovni posvet, katerega osrednji cilj je bil opredeliti vlogo in izzive subjektov zasebnega varovanja pri zagotavljanju varnosti na športnih prireditvah.
Priznanje za trajen doprinos k razvoju zadružništva za leto 2024 je prejelo 10 zadružnikov, med njimi je bil po predlogu Splošne kmetijske zadruge Ljutomer - Križevci tudi Alojz Štuhec za izjemen prispevek k ohranitvi in razvoju zadruge ter promociji zadružništva. Leta 2015 so mu člani zadruge zaupali mesto predsednika in s preudarnostjo, ob podpori organov zadruge ter nove vodstvene ekipe je izpeljal njeno sanacijo. Zadruga je pod njegovim vodstvom s člani in poslovnimi partnerji ustvarila odnos, ki temelji na medsebojnem zaupanju. Štuhec je uspešen kmet in dejaven tudi v organih Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije.
Priznanja za prispevek k razvoju zadružništva je prejelo 15 posameznikov, med njimi je bil po predlogu Mlekarske zadruge Ptuj tudi Branko Buček, ki je bil dvajset let član upravljanja specializirane Pomurske mlekarske zadruge v Murski Soboti, med drugi pa tudi podpredsednik upravnega odbora zadruge. Osem let je bil član upravnega odbora Mlekarske zadruge Ptuj, bil je tudi predsednik Zveze govedorejcev Pomurja.
Posebne nagrade so prejele kmetijske zadruge Ig, Grosuplje in Dolomiti-Dobrova za 30 let delovanja, Kmetijska zadruga Vipava za 130 let delovanja ter Čebelarska zveza Slovenije za 150 let delovanja.
"To, da se s povezovanjem lahko doseže pomembne premike, smo že mnogokrat dokazali. Predvsem na dveh ravneh. Sprva skozi povezovanje stanovskih organizacij, ki smo se kljub nekaterim drugačnim pogledom v zadnjih letih izredno močno povezale. Na dva rezultata smo lahko še posebej ponosni, prvič, da je državna kmetijska politika prepoznala pomen kolektivnih naložb zadrug v zbirne in skladiščne kapacitete ter distribucijo in v predelovalne kapacitete, drugič pa na priznanje, da zadruge lahko delujejo kot organizacije proizvajalcev," je ob tem med drugim povedal Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije.