Posledice epidemije koronavirusa čutijo tudi pomurski vinogradniki. Po besedah direktorja Kmetijske zadruge Radgona Danila Rihtariča se je prodaja vina med krizo ponekod zmanjšala tudi za 50 odstotkov. Če se razmere ne bodo izboljšale, pravi, pridelovalci ne bodo imeli komu prodati letošnjega pridelka grozdja.
Vlada bo zagotovila pet milijonov evrov
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Sami vsako leto prodajo 2500 ton grozdja Radgonskim goricam. »Vse velike kleti in vsi mali vinogradniki v regiji imajo težave,« poudarja Rihtarič. Iz navedenih razlogov je vlada podobno kot pri govejem mesu sprejela odlok o finančnem nadomestilu zaradi izpada dohodka v pridelavi vina zaradi epidemije covida-19, v ta namen bo zagotovila pet milijonov evrov. »Do velikih težav s prodajo in do velike gospodarske škode prihaja v delu prodaje, namenjenem gostinstvu in turizmu, sektorjih, ki so morali s 16. marcem popolnoma prenehati obratovati zaradi sprejetja odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev. Kmetijska gospodarstva so tako praktično čez noč izgubila dohodek od prodaje vina temu segmentu, ki vrednostno predstavlja 50 odstotkov prodaje, hkrati pa se je občutno zmanjšala tudi prodaja vina končnim potrošnikom,« so zapisali ob sprejetju odloka, po katerem so do finančnega nadomestila upravičeni nosilci kmetijskih gospodarstev, ki so v skladu z zakonom o vinu vpisani v register pridelovalcev grozdja in vina za dejavnost pridelave mošta in vina ter so v letu 2019 proizvedli najmanj 3700 litrov vina, kar pomeni prihodek v višini minimalne plače. Finančno nadomestilo se bo dodelilo v obliki pavšalnega nadomestila na hektar vinogradov kmetijskega gospodarstva, na katerih se prideluje grozdje za pridelavo vina.