V dvorcu RIS Rakičan so tik pred 8. marcem, mednarodnim dnevom žensk, odprli fotografsko razstavo Zlomljena, Bojana Sobočana iz Gomilic, člana Foto kluba Lendava. Ob odprtju razstave so si navzoči ogledali tudi kratko dramsko predstavo Ženska, ki se je zaletela v vrata, ki govori o ženski, ki je bila fizično zlorabljana. Dogodek sta pripravila dva glavna organizatorja – ob RISU Rakičan, ki je za postavitev razstave odstopil eno od svojih predavalnic – in sicer Center za socialno delo Pomurje in Policijska uprava Murska Sobota.
Oboji, sta povedala direktorja omenjenih dveh institucij, dobro sodelujejo v primerih nasilja, hkrati pa se trudijo, da bi imeli ljudje ničelno toleranco do nasilja vse leto, ne le ob mednarodnih dnevih žensk ali ob dnevih boja proti nasilju.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Tako je direktorica CSD Pomurje, Sandra Fekonja povedala, da je nasilje resen družbeni problem in največkrat tisti mehanizem, ki ženske prisili v neke odnose ali dejanja: »Ozaveščanje je zato ključnega pomena za to, da bo nekoč med nami ničelna toleranca do kakršnih koli oblik nasilja.«
Fekonjeva je še povedala, da s skupnim sodelovanjem z drugimi akterji delajo korake v pravo smer. Tudi direktor soboške PU Damir Ivančić je delil njeno mnenje, da je nasilje velik problem in je menil, da bi se morali o tem več pogovarjati: »Predvsem bi se morali pogovarjati o tem, kako nasilje preprečevati in kako se učiti nenasilja.« Dodal je še, da njihovo sodelovanje s pomurskim centrom za socialno delo daje dobre rezultate ne le na terenu, ampak je njihova skupna delovna skupina za preprečevanje nasilja v Pomurju pred kratkim dobila priznanje za dobro prakso v policiji.
Dogodka se je udeležila tudi Vlasta Nussdorfer, zdaj svetovalka predsednika Republike, ki je med drugim povedala, da je razstava fotografij gotovo nekaj posebnega, saj lahko fotografija včasih pove več, tudi tisto, česar besede ne zmorejo.
Predstavo z naslovom Ženska, ki se je zaletela vrata, pa so odigrale zaposlene na Centru za Socialno delo Spodnje Podravje v sodelovanju s KUD Vitomarci. Gre za pretresljiv tekst, ki ga je po knjigi »Ženska, ki se je zaletela v vrata« avtorice Roddy Doyle, v dramsko obliko preoblikovala Valerija Ilešič Toš, pomočnica direktorja CSD Sp. Podravje. Ilešičeva je predstavo tudi zrežirala in v njej vrti glasbo. Zgodba pripoveduje o ženski, ki je pogosto padala ali se zaletavala v vrata, pri čemer so za to vedeli vsi, a hkrati nihče. Tri akterke – Irena Toš Koren, Melita Emeršič in Metka Jurešič - berejo besedilo, ki prinaša njen notranji monolog, doživljanje in čustvovanje ob tem, da jo njen mož pretepa. Žensko, ki se torej več let zaletava v vrata, odigra Katja Svenšek - vse omenjene so strokovne delavke CSD Sp. Podravje -, moža pa igra Kristijan Majer iz KUD Vitomarci. Monolog ženske, žrtve nasilja je tako globok in tako boleč, da predstava, ne le, da ljudem, ki jo gledajo, pogosto izvabi solze, ampak ženske tudi pogosto ne zdržijo več ob gledanju in zapuščajo prostor, kjer predstavo igrajo.