Pravilnik o delih in opremi vozil določa vrste obvezne opreme pri posameznih kategorijah vozil. Med obvezno opremo spadata tudi kompleta za prvo pomoč za avtomobiliste ter za motoriste. Lastnosti embalaže, v katerih je shranjena prva pomoč, je natančno določena, prav tako je zahtevana odpornost embalaže proti gorivu, temperaturnim spremembam in proti padcem. Embalaža mora ščititi vsebino pred poškodovanjem, nečistočo in vodo. Vsebina obeh kompletov je podrobno določena v Prilogi 4, ki je sestavni del omenjenega pravilnika. Komplet za prvo pomoč mora biti higiensko vzdrževan, zahtevani sterilni materiali morajo bit v nepoškodovani zaprti embalaži in z veljavnim pet letnim rokom uporabe. V vozilu se lahko uporabljajo tudi kompleti za prvo pomoč, kupljeni v tujini, ki odstopajo od zahtev iz tega pravilnika glede velikosti in oblike embalaže ter napisa na njej, vendar pod pogojem, da embalaža ustreza zahtevam glede kakovosti in trdnosti embalaže, vsebina kompleta pa mora ustrezati zahtevam iz Priloge 4 Pravilnika o delih in opremi vozil.
Preberite še
Odpri v novem zavihku![Na valentinovo tekmovalo 26 osnovnošolcev.](http://cdn.kme.si/public/images-cache/810xX/2025/02/14/126b4c1a3e40bc8b36f447bf4fd77a6b/67af98d2bacc1/126b4c1a3e40bc8b36f447bf4fd77a6b.jpeg)
Ponovno obudili mladinske šahovske turnirje, tekmovalo 26 osnovnošolcev
Šahovsko društvo Pomgrad je ponovno obudilo šahovske turnirje za osnovnošolke in osnovnošolke pomurskih šol. Naslednji bo potekal 14. marca.
Komplet prve pomoči ima veljavnost pet let, in sicer zaradi materialov v kompletu, ki po tem času izgubijo sterilnost in jih moramo zato zamenjati. Ker pravilnik ne govori o roku veljavnosti sterilnih materialov, lastniki avtomobilov oziroma motorjev avtomatično zamenjajo celotni komplet prve pomoči. To ni potrebno, saj pravilnik dopušča, da po preteku roka (če prve pomoči nismo nič uporabljali) v kompletu, torej v embalaži, nadomestijo le tisti sterilni material, ki so ga uporabili oziroma mu je potekel rok sterilnosti.
Kot pojasnjuje poslanec Jožef Horvat iz vrst NSi, v praksi med vozniki namreč velja prepričanje, da morajo vsakih pet let kupiti cel nov komplet prve pomoč, sicer so v skladu z 41. členom Zakona o motornih vozilih lahko kaznovani z globo 100 evrov. Glede na vse navedeno je tako na pristojno ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek podal pobudo za spremembo Pravilnika o delih in opremi vozil, ki bo izrecno določal, da pet letni rok veljavnosti velja le za vsebino posameznih pripomočkov v embalaži (sterilni material) in ne za celotni komplet prve pomoči. Bratuškova mu na pobudo še ni odgovorila, sicer pa rok za odgovor še ni potekel.