Psihično nasilje v partnerskem odnosu je po slovenski nacionalni raziskavi iz leta 2010 doživela vsaka druga ženska, fizično skoraj vsaka četrta, spolno nasilje pa sedem odstotkov anketirank. V zadnjem letu je bila psihičnemu nasilju podvržena vsaka druga ženska, fizičnemu šest odstotkov, spolnemu nasilju pa dva odstotka anketiranih žensk. Podatki kažejo, da je nasilje nad ženskami v partnerskem odnosu torej še kako prisotno. To se velikokrat začne že v času, ko par še hodi, in ne šele takrat, ko se preseli v skupno stanovanje. Prvi znaki nasilja so že pregledovanje telefonskih klicev, sporočil, omejevanje stikov s prijateljicami, prijatelji. Namen teh projektov pa je ozaveščanje in opolnomočenje mladih, da te znake prepoznajo, saj se o tej vrsti nasilja v družbi ne govori dovolj, zato imajo mladi dostikrat popačene predstave o partnerskih odnosih.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Do konca tega leta na omenjenem ministrstvu izvajajo projekt Odklikni!, s katerim opozarjajo na nasilje, ki ga dekleta in ženske doživljajo na spletu. Dandanes se namreč dosti mladih spozna na spletu in nasilje s spleta se velikokrat odrazi, ko se fant in dekle srečata v živo.
Preseganje spolnih stereotipov
Spolni stereotipi oziroma družbena pričakovanja, kakšna naj bi bila vloga žensk in moških v družbi, pa imajo negativni vpliv tudi na moške. Zato želi ministrstvo z razpisom spodbuditi nevladne organizacije, da naslovijo tista področja, kjer spolni stereotipi vplivajo na fante. Recimo izbira smeri šolanja, poklica, njihova vloga v odnosu in podobno.
Iz javnih sredstev bo sofinanciranih vsaj pet projektov, vsak pa lahko prejme največ sto tisoč evrov. Z njimi pa se lahko razvijejo novi pristopi za naslavljanje neke teme, ki se lahko uporabljajo tudi po zaključku projekta.