Vlada Republike Slovenije je na predlog ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano izdala odlok o finančni pomoči pridelovalcem pšenice zaradi visokih stroškov pridelave in nizkih odkupnih cen v lanskem letu.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuŠe ena zanesljiva zmaga nogometašic Mure, ki so po 13. krogu stoodstotne
Nogometašice Mure None so tudi po 13. krogu ženske lige Triglav stoodstotne. Branilke naslova tokrat niso imele težav v gosteh pri zadnjeuvrščeni ekipi, Gažon Le-Log so ugnale z 10:0. Njihove prve zasledovalke iz Olimpije, ki zaostajajo za tri točke, so doma z 9:0 odpravile Aluminij.
Kot je zapisano v odloku, so imeli pridelovalci pšenice lani v primerjavi z letom prej povišane stroške predvsem zaradi rasti cen semena in sredstev za varstvo rastlin. Po izračunih Kmetijskega inštituta Slovenije so se jim stroški povečali z 250 evrov na tono v letu 2022 na 282 evrov na tono, hkrati so se lani močno znižale odkupne cene pšenice in so znašale 183 evrov na tono (leto prej 322 evrov na tono). Kot še piše v odloku, je strošek pridelave pšenice v letu 2023 glede na donos šest ton na hektar znašal 1693 evrov na hektar, kar je za 195 evrov na hektar več kot v letu 2022, vrednost proizvodnje pšenice lani pa je bila 1301 evro na hektar, kar je za kar 1010 evrov na hektar manj kot v letu 2022.
Finančna pomoč v višini 115 evrov na hektar ugotovljene površine pšenice bo po prepričanju ministrstva pridelovalcem pšenice vsaj delno ublažila dohodkovno neravnovesje, nastalo v letu 2023. Za izvedbo ukrepa je namenjenih 2,8 milijona evrov, če bo skupni znesek, potreben za izplačilo finančne pomoči, presegel temu namenjena sredstva, pa se bo višina finančnega nadomestila sorazmerno znižala.