Brez odgovora so ostala naša vprašanja, ali je vodstvo pripravljeno spreminjati izvedeno sistematizacijo delovnih mest, da bi se izboljšal položaj delavcev v proizvodnji, ali bo povečalo število zaposlenih vsaj v največji sezoni in ali bodo izboljšali razmere za delo, na primer z nakupom stroja za pomivanje tal.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Skladiščni delavci se počutijo oškodovane tudi zaradi preobremenjenosti, ki je posledica pomanjkanja delavcev, tako da se morajo včasih vrniti na delovno mesto v manj kot osmih urah. Opozarjajo še na težke razmere za delo, še posebej na prah, ki se dviguje v skladišču, saj v podjetju nimajo stroja za pomivanje tal. Zahteve po boljši oceni delovnega mesta upravičujejo še z uspešnim poslovanjem družbe in dobičkom, ki ga ta ustvarja.
Zaradi nezadovoljstva skladiščnih delavcev se je direktor Radenske Marian Šefčovič srečal s predstavniki sindikata, vendar naj bi se, tako eden od zaposlenih, o dejanskem izboljšanju njihovega položaja lahko začeli pogovarjati šele konec leta.
Direktor brez konkretnih odgovorov
Šefčovič o pritožbah delavcev pravi, da se tako kot v vsakem podjetju tudi v Radenski srečujejo z zadovoljstvom kot tudi občasnim nezadovoljstvom zaposlenih in da v takih primerih najprej poskrbijo za notranjo komunikacijo oziroma usklajevanje s socialnimi partnerji, torej s sindikatom in svetom delavcev. »Do sedaj smo bili z medsebojno komunikacijo oziroma dialogom z zaposlenimi uspešni. Socialni partnerji priznavajo naš napredek na področju upravljanja človeških virov, v konstruktivnem sodelovanju z njimi pa smo vselej tudi našli rešitve, sprejemljive za obe strani,« nam je med drugim sporočil Šefčovič. Brez odgovora pa so ostala naša vprašanja, ali je vodstvo pripravljeno spreminjati izvedeno sistematizacijo delovnih mest, da bi se izboljšal položaj delavcev v proizvodnji, ali bo povečalo število zaposlenih vsaj v največji sezoni in ali bodo izboljšali razmere za delo, na primer z nakupom stroja za pomivanje tal.
Namesto odgovorov na ta vprašanja so nam iz Radenske skupaj z izjavo direktorja poslali še izjavo Valerije Zadravec, predsednice predsedstva sindikata, in Franka Lipičarja, predsednika sveta delavcev. Ta sodelovanje z delodajalcem vidita zelo korektno in konstruktivno, o trenutni sistematizaciji delovnih mest pa pravita, da je ustrezna, saj omogoča razporeditve delavcev dovolj visoko znotraj plačnih razponov delovnih mest ter podpira napredovanja in stimulacije. Navajata še, da so nedavno podpisali podjetniško kolektivno pogodbo, ki zaposlenim zagotavlja dodatne pravice in boljše plače, ki so nad panožnim in slovenskim povprečjem. Delodajalec že od leta 2001 zaposlenim vplačuje tudi prispevek za dodatno pokojninsko zavarovanje.
Türkl čaka na informacije
Zaradi nezadovoljstva skladiščnih delavcev je na sejo predsedstva sindikata Radenske, ki je bila 17. maja, prišel tudi Jože Türkl, sekretar pomurskega odbora ZSSS za kmetijstvo in živilsko industrijo. Kot je povedal, je na sestanku predstavil usmeritve glede sindikalnih aktivnosti, med drugim tudi o pogojih, potrebnih za prekinitev dela, predsedstvo pa je potem sprejelo več sklepov. Med drugim so sprejeli tudi sklep, da bodo z vodstvom družbe teden pozneje opravili pogovor. Kaj konkretno so se na tem sestanku dogovorili, Türklu niso sporočili, prav tako iz Radenske ni prejel dokumentacije, na osnovi katere bi lahko proučil, ali je bila prevedba plač v Radenski s starega na nov plačni sistem opravljena tako, kot je bilo prej tudi dogovorjeno. »Čakam torej povratne informacije za nadaljnjo sindikalno aktivnost,« je povedal Türkl. S preobremenjenostjo delavcev in prekratkim počitkom med delom se na sindikalnem sestanku, tako Türkl, niso ukvarjali, ampak so se prednostno posvetili nezadovoljstvu zaradi plač, vsekakor pa mora delodajalec glede delovnega časa spoštovati delovnopravno zakonodajo.