vestnik

Radgonske gorice: Želijo postati vodilni v regiji

Timotej Milanov, 21. 10. 2018
Nataša Juhnov
Direktor Radgonskih goric Borut Cvetkovič. 
Aktualno

Družba Radgonske gorice je aktivna tudi na področju raziskav in razvoja, predvsem na področju spremljanja vremenskih razmer in njihovega vpliva na vinogradništvo

V družbi Radgonske gorice, ne glede na številne dejavnike, ki jih morajo premagati pri poslovanju, na primer neugodne vremenske razmere, izvajajo svoje poslovne načrte z namenom, da bi okrepili svoj položaj v branži. V lanskem letu so tako v skladu s svojo strategijo kupili nova zemljišča za potrebe dejavnosti podjetja, med drugim zemljišče in garaže na Kapeli. »Glede na razvojno in prodajno strategijo, ki zahteva stalno rast, potrebujemo tudi dodatne količine grozdja. Glede na pojav opuščanja manjših vinogradniških površin starejših vinogradnikov zaradi nezmožnosti obdelave, kar se stopnjuje, iščemo dodatna zemljišča za ohranjanje in povečevanje osnovne surovine,« pojasnjuje direktor Borut Cvetkovič.


Tako so v stečajnem postopku družbe Kapela kupili kmetijska zemljišča, ki so bila v lasti stečajnega dolžnika. »Z nakupom zemljišč na Kapeli ter pridobitvijo zemljišč v dolgoročni zakup od Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS je na Kapeli nastala potreba po formiranju dodatne delovne enote, za kar seveda potrebujemo ustrezne garaže in skladišča. V prihodnjih letih bomo te objekte sanirali, vinogradniške površine pa že pospešeno obnavljamo in zasajamo,« še pove Cvetkovič. Lani so se neugodne vremenske razmere, ki so podjetjem na področju kmetijstva in vinogradništva povzročale velike preglavice, izrazile tudi v njihovem poslovanju. »V zadnjih štirih letih smo se spopadali s pomanjkanjem vina in temu smo morali prilagajati tudi svojo prodajno politiko. Delno smo situacijo reševali z nakupom vina v sosednji večji kleti. Priznam, da je bilo načrtovanje v proizvodnji in prodaji zaradi omejenih količin zelo zahtevno, razmere so terjale tehtne in pravočasne odločitve, da bi se pomanjkanje naših blagovnih znamk na policah poznalo v čim manjšem obsegu.«

Meso in vino z roko v roki

Radgonske gorice so v večinski lasti Celjskih mesnin. Ker obe družbi delujeta na živilskem področju, lahko pri poslovanju dosegata številne sinergije. »Sinergije so večplastne, saj lahko združujemo nekatere nabavne funkcije in precejšen del prodajne glede na dejstvo, da smo iz iste skupine dejavnosti. Tako naši prodajniki prodajajo tako vino kot meso, skupaj nastopamo na sejmih in drugih promocijskih dogodkih, združujemo nabavo v segmentih, kjer je to možno.

Radgonske gorice so bile v letošnji Vestnikovi akciji Pomursko podjetje leta izbrane za najboljše srednje veliko podjetje. V tej kategoriji sta bili nominirani še podjetji Farmtech in Varis Lendava. V srednje velikem podjetju število delavcev v poslovnem letu ne presega 250, čisti prihodki od prodaje ne presegajo 40 milijonov evrov in vrednost aktive ne presega 20 milijonov evrov.


Zagotovo pa je našim lastnikom stanje v kmetijstvu in živilstvu dobro poznano in se zato pri odločanju lažje upošteva dejansko stanje branže,« razloži Cvetkovič. Družba je aktivna tudi na hrvaškem in srbskem trgu, kjer ima visoke cilje. »V Srbiji in na Hrvaškem imamo kot skupina Celjske mesnine podjetji četrto oziroma peto leto. Strategija skupine na področju vina je, da postanemo vodilni peničar v regiji. Zato že več let pospešeno vlagamo v prepoznavnost naših blagovnih znamk na teh trgih, v nadaljevanju pa načrtujemo pospešene aktivnosti v smeri dviga kulture pitja penin.«

Brez raziskav in razvoja ne gre

»Na področju raziskav in razvoja smo aktivni tako v vinogradništvu kot v kleti,« pravi Cvetkovič. Tako že tretje leto sodelujejo z lokalnim podjetjem na področju spremljanja vremenskih sprememb in vpliva teh na vinogradništvo. Predvsem spremljajo razvoj in hkrati rezistenco nekaterih bolezni vinske trte z namenom optimiziranja varstva vinske trte. »V kleti delamo različne poskuse s peninami, pospešeno delamo na raziskavi pridobitve selekcionirane kvasovke avtohtone sorte radgonska ranina. Vsi, ki nas poznajo in spremljajo, pa vedo, da je v našem prodajnem programu vsako leto kaj novega, drugačnega.«


Kmalu še statusno preoblikovanje

V naslednjem letu se bodo Radgonske gorice iz delniške družbe preoblikovale v družbo z omejeno odgovornostjo. »Za to preoblikovanje so izpolnjeni zakonski pogoji, tako odločitev pa smo sprejeli predvsem zaradi poenostavitve postopkov upravljanja in zmanjšanja nekaterih stroškov, ki so nam kot delniški družbi nastajali, pri družbi z omejeno odgovornostjo pa teh stroškov ne bo več,« pojasnjuje Cvetkovič. V družbi je trenutno 123 zaposlenih, pri iskanju ustreznih kadrov pa tudi sami naletijo na nekatere težave. »S temi težavami smo se sicer srečali nekoliko pozneje kot drugi. V kmetijstvu je problem sezonskih del, ko neko obdobje potrebujemo bistveno več ljudi za delo, težave pa imamo tudi pri iskanju specifičnih kadrov.«
radgonske-gorice