Učenke, ki obiskujejo 7., 8. in 9. razred so s koordinatorico projekta Romano Slavič Žnuderl in vzgojiteljico Edito Vodan Šoštarič gostovali v romunskem mestu Satu Mare. Tema prve izmenjave, ki so se je udeležili še mladi iz Romunije, Poljske in Turčije, je bila Steklo šepeta svoje skrivnosti, poudarek pa je bil na kulturni dediščini.
Projekt Steklo navdušuje traja dve šolski leti, vanj pa je vključenih 20 učencev od 6. do 9. razreda. Ti se srečujejo v okviru obogatitvenega programa Projekt Deutsch od septembra 2022 dalje. Po šolah so pred prvo mobilnostjo spoznavali lastnosti stekla, ogledali so si več videoposnetkov v nemškem jeziku o izdelavi stekla in njegovi ponovni uporabi. Radgonske učenke so na Pohorju spoznavale glažutarstvo in iskale pregovore o steklu, jih zapisale na bralna znamenja, skupaj s simboli Gornje Radgone in jih pripravili za darila vrstnikom, ki so se udeležili mobilnosti. Prav tako so za oglasno desko domače šole pripravili plakat z risbami učencev 2. razreda, ki so s pomočjo steklenih predmetov iz zasebne etnološke zbirke vzgojiteljice Edite Vodan Šoštarič pri likovni umetnosti narisali različne steklene izdelke.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuAmandmaji za investicije v Pomurju gladko zavrnjeni: Kako so glasovali pomurski poslanci?
Državni zbor je potrdil proračuna za prihodnji dve leti, ob tem pa je bilo s strani opozicije vloženih več amandmajev, ki so se nanašali na projekte v Pomurju.
Nato so se v sredini marca odpravili v Satu Mare. Prvi dan izmenjave so se vsi zbrali na šoli gostiteljici, kjer jih je pozdravila ravnateljica, učenci pa so pripravili kulturni program s tradicionalnimi plesi, petjem in igranjem na različne instrumente. V nemškem kulturnem centru Schwabenhaus je nato sledila predstavitev Romunije in kulturne dediščine na temo stekla v vseh projektnih državah članicah. Kot je povedala Žnuderlova, se je radgonska šola predstavila s posnetkom, ki sta ga pripravila Šoštaričeva in učitelj infomatike Jurij Marhold v sodelovanju z njo in devetošolkama Rebeko in Tinko. Nato je v mestnem muzeju umetnosti sledila delavnica poslikave stekla, pozneje pa še sprejem na deželni upravi in igra Lov za zakladom po mestnih ulicah.
Drugi dan gostovanja je bil čas za ogled šole, ki je gostila mobilnost, ustvarjanje dekorativnih izdelkov za okna in predstavitev naravoslovno tehničnih projektov učencev šole v sklopu mednarodnega dneva Pi. Naslednji dan so se odpravili na ekskurzijo in si v vasi Sapanta v okrožju Maramures ogledali tako imenovano veselo pokopališče, ki je znano po živobarvnih nagrobnikih z naivno poslikavo, ki prikazuje prizore iz življenja ljudi, ki so tam pokopani. Pot so nato nadaljevali do vasi Sighet in si ogledali muzej na prostem, po kosilu pa je bil na vrsti še ogled naselja Barsana, v kateri je znamenita lesena cerkev iz leta 1720 in je vpisana na Unescov seznam svetovne dediščine (Intrarea Maicii Domnului in Biserica).
V sklopu mobilnosti so si učenci ogledali še dve steklarni. Prva je bila manjše družinsko podjetje Helena glass manufacturing, kjer so se učenci preizkusili v tehniki pihanja in oblikovanja steklenih izdelkov, druga pa starejša tovarna stekla, ki je imela nekoč 1200, danes le 20 zaposlenih.
Zadnji dan je bil namenjen povezovanju v skupinah in pripravi predstavitve aktivnosti celotnega tedna. Uporabili so orodje Canva, v aplikaciji Kahoot pa so reševali kviz o poznavanju stekla in značilnosti kulturne dediščine v različnih državah. Ob koncu so sodelujoči prejeli priznanja za uspešno sodelovanje ter se poslovili od prijateljev.
Prihodnja mobilnost bo v začetku oktobra na Poljskem.