Preberite še
Odpri v novem zavihkuInšpekcijski nadzor razkril neustrezno ukrepanje osnovne šole ob več primerih nasilja. Ravnatelj pravi, da so eno vsakodnevni konflikti, drugo zaporedna nasilna dejanja
Šolska inšpektorica navedla več opozoril in predlogov. Na šoli pravijo, da imajo ničelno toleranco do nasilja.
Zavzeti ničelno toleranco
Po Duričevi predstavitvi je z razpravo začel svetnik Danijel Kolman in dejal, da iz zapisnika izhaja, da na šoli v primerih nasilja ne ukrepajo po protokolu, zato se stvari ponavljajo. »Zavzeti moramo ničelno toleranco do nasilja. To so naši otroci in pri nas se to ne sme dogajati. Težava je, da se starši ne upajo izpostaviti, ker bodo doživeli to, kar sem jaz. Ko se posameznik izpostavi, dobi njegov otrok počasi servirano nazaj. Ne od vseh učiteljev, ker so tudi dobri, ampak od posameznikov,« je navedel. Ravnatelj je odgovoril podobno kot našemu časopisu februarja, ko smo pisali o inšpekcijskem nadzoru na šoli, torej da gre za medvrstniške konflikte in ne nasilje, saj da je nasilje kontinuirano in se dogaja iz dneva v dan. »Delujemo skladno z vzgojnim načrtom. Inšpekcijski nadzor je ugotovil pomanjkljivosti treh osnovnih pravilnikov, ki smo jih imeli. Vse smo posodobili. Družba se naglo spreminja, marsikaj se dogaja in ni zavoda, kjer ne bi bilo medvrstniških konfliktov. Na šoli se v svetovalni službi, prek razrednikov in učiteljev, ki so prisotni ob nekem dogodku, odzovemo, seznanimo starše in jih pokličemo na pogovor,« je opisal. Prav tako pa nadaljeval, da so starši različni in da nekateri otrokom že v predšolskem obdobju ne postavijo mej, zato se konfliktno ravnanje stopnjuje.
Ali je inšpekcijski postopek uradno končan, smo preverili tudi pri inšpektoratu, kjer so odgovorili, da je sklep o zaključku postopka še v pripravi. Spomnili so, da je bilo izdanih več opozoril, obravnavana je bila tudi vzgojna tematika in med drugim je bilo predlagano, naj ravnatelj zagotovi vključitev svetovalne storitve svetovalnega centra iz Veržeja v vzgojno problematiko in po presoji izvede dodatne aktivnosti za opolnomočenje strokovnih delavcev za ukrepanje v primerih zaznave medvrstniškega nasilja. Zapisali so, da jim je ravnatelj v lanskem decembru ter letos februarja in maja posredoval poročila, iz katerih izhaja, da so ugotovljene nepravilnosti, ki so se nanašale na vsebino internih aktov šole, delo in pristojnosti organov šole, obravnavo vzgojne problematike, evalvacijo vzgojnega dela, zagotavljanje zdravja in varnosti učencev ter vodenje dokumentacije, odpravljene. »Prav tako je ravnatelj poročal, da je upošteval vse podane predloge, ki so se nanašali na izboljšanje preventivne dejavnosti šole pri preprečevanju medvrstniškega nasilja, svetovalno pomoč učencem in opolnomočenje strokovnih delavcev pri reševanju vzgojne problematike.«
Svet staršev si želi posluha
Na seji sta bila prisotna tudi Tadej Bratkovič, predsednik sveta staršev, in Manuela Filipič, predsednica sveta zavoda. Vprašali so jo, ali je zapisnik obravnaval tudi svet zavoda. Pritrdila je in dodala, da so se strinjali, da je treba zadeve popraviti. Kolman je na seji tudi dejal, da je predsednik sveta staršev na šolo naslovil dopis, saj da skupne poti s šolo ne najdejo. Bratkoviča je pozval, da del tega tudi prebere. Tako je bilo med drugim slišano, da jim šola naj ne bi zagotovila in predstavila zakonsko zahtevanih poročil, pomanjkljivo obveščanje sveta staršev je ugotovil tudi inšpekcijski nadzor. Ni jim bil pravočasno dostavljen seznam gradiva za prihodnje šolsko leto, želijo si biti vključeni pri pripravi predlogov in programov in ne o teh govoriti takrat, ko so že izdelani. Durič mu je odgovoril, da seznama gradiva niso prejeli pravočasno zaradi bolniške odsotnosti na šoli. »Ocenite me, ker tudi ravnatelj se lahko popravi. To sem povedal že na valeti, namreč tudi jaz se učim,« je zatrdil in povedal, da svetu staršev podaja roko, saj otroci ne smejo biti obremenjeni, ker se starši ne znajo dogovoriti.
Prav tako je ravnatelj pojasnjeval, da je bilo marsikaj izmišljeno ali prenapihnjeno. »Ko sem bil v tujini, sem s policije dobil klic, da je učenec napadel učenca z lopato. Ko sem navezal stik s pomočnico, sem ugotovil, da ni bila lopata, ampak lopar za badminton. Podobno je bilo, ko naj bi bil posredi nož, ampak je imel učenec v žepu puščico za pikado, ki pa ni imela kovinske konice, ampak plastično. Ni bil nasilen, ampak jo je držal v žepu, pa je nekdo že naredil 'bav bav'.« Svetniku Kolmanu je odvrnil, da so otroci v prvem planu in da se morajo počutiti varne. Svetnik pa mu je odgovoril, da je vesel, da si posnetek seje lahko ogledajo tudi drugi in si bodo, tudi na podlagi lastnih izkušenj, lahko izoblikovali svoje mnenje.
Razpravo je župan Franc Horvat sklenil tako, da je svetnikom in gostom iz šole pokazal fotografijo iz Vestnika, na kateri sta tišinski učenki, ki sta na enem od državnih prvenstev dosegli velik uspeh. »Kot župan bi rad videl le tako sliko,« je poudaril in dodal, da si v prihodnje obravnave podobnih problematik na občinskih sejah ne želi imeti. Si pa želi sodelovanja med šolo in svetom staršev, da se bo lahko govorilo le o pozitivnih stvareh.