Razstava, ki jo je zasnovala umetnostna zgodovinarka Agnes Ivett Oszko, je posvečena Lipótu Baumhornu, arhitektu številnih evropskih sinagog, tudi soboške, ter judovski skupnosti v Murski Soboti. Z razstavo so se spomnili tudi na današnjo obletnico prve deportacije prekmurskih Judov, ki se je zgodila 26. aprila 1944.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Dvakratni bis za zasedbo Silence v Murski Soboti
Tako kot decembra 2022 v Lendavi je tudi v Gledališču Park v Murski Soboti na tokratnem koncertu skupine Silence dvakrat zahtevalo dodatek. In ga tudi dobilo.
Večina od 26 panojev, predstavlja delo arhitekta, enega vodilnih snovalcev sinagog svojega časa v Evropi, med katerimi je bila tudi soboška, žal že porušena, sinagoga v neološkem stilu, ostalih šest panojev, pa prikazuje judovsko skupnost v Murski Soboti, kar so pripravili v Pomurskem muzeju Murska Sobota. Del razstave, s katero želijo približati zgodovino judovske skupnosti, je tudi 3D rekonstrukcija nekdanje sinagoge v Murski Soboti, ki je stala v Lendavski ulici.
Agnes Ivett Oszko je o razstavi povedala: »Celostna podoba razstave temelji na modro-zlati barvni kombinaciji sinagoge v Szegedu z uporabo rastlinskih motivov, ki jih je videti na poslikavi njene notranjosti. Posebno skupino razstave predstavljajo tridimenzionalne rekonstrukcije, ki omogočajo virtualni sprehod po nekdanji sinagogi. Tako lahko ob barvnih slikah notranjosti stavbo spoznamo v vsem njenem nekdanjem sijaju.«
Potujočo razstavo, ki je bila vsebinsko prilagojena Murski Soboti, so organizirali Judovska verska skupnost v Szegedu, Madžarski arhitekturni muzej in Dokumentacijski center spomeniškega varstva, Zavod za kulturo, turizem in šport Murska Sobota, Pomurski muzej Murska Sobota in Mestna občina Murska Sobota. Zaradi trenutnih epidemioloških razmer uradne otvoritve ni bilo, na ogled pa bo do 9. junija in nato še v septembru kot del festivala Evropski dnevi judovske kulture v Murski Soboti.
Projekt Rediscover, katerega del je ta razstava, poteka od junija 2018 do maja 2021 v okviru programa Interreg Podonavje in ga sofinancira Evropska unija in Evropski sklad za regionalni razvoj. Cilj projekta je ponovno odkriti in izpostaviti judovsko kulturno dediščino v destinaciji. Poleg tega bodo v okviru projekta v Murski Soboti do konca maja uredili še ograjo na židovskem pokopališču in predstavili soboško sinagogo z izkušnjo virtualne resničnosti.