Razstava Palme in trajnice združuje različne pristope sodobne umetnosti na temo palm in drugih rastlin, ki so z migrantskim poreklom simbolično premikale meje. V Radgoni in okolici je namreč veliko palm in bananovcev, številni izmed njih pa so potaknjenci s plantaže Johanna Cziglarja, ki se že od sredine 70. let prejšnjega stoletja ukvarja z gojenjem bananovcev. Ob priložnosti postavitve razstave je zanjo prispeval oziroma posodil slike iz osebne zbirke, njegove uokvirjene slike pa so dokumentacije njegovega dosedanjega dela z bananami in palmami.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Na razstavi sodeluje kar nekaj umetnikov, natančneje devet, prihajajo pa iz Avstrije, Češke, Nemčije in Slovenije. Med slovenskima umetnikoma, ki sodelujeta na razstavi, sta Mateja Bučar in Tadej Pogačar, preostali sodelujoči iz drugih držav so Christoph Eiböck, Regula Dettwiler, Christian Kosmas Mayer, Edith Payer, Roswitha Weingrill, Franz Konrad in Markus Jeschaunig.
Prispevki avtorjev za razstavo so zelo različni in vsako po svoje zanimivi. Edith Payer je na primer iz treh zoglenelih stebel bananovca izdelala tri nenavadne skulpture, ki spominjajo na ptičje glave. Tudi umetnika iz Slovenije sta pripravila svojevrstne vložke za razstavo. Pogačar je za razstavo ustvaril 20-delno fotografsko serijo, ki portretira palme na Tenerifih, Bučarjeva pa predstavlja dokumentacijo svojega nastopa I would've been a tree iz leta 2010, v katerem se sama spremeni v palmo in se premika z vetrom, hkrati pa služi kot projekcijska površina, kjer prestavi slike in zgodbe, povezane s palmami.
Razstava, katere kurator je Markus Waitschacher, je v Pavlovi hiši na ogled za vse obiskovalce do 16. septembra 2019.