Državni revizorji so izvedli prečno revizijo pravilnosti nabave zdravil v lanskem letu v Pomurskih lekarnah, Lekarni Velenje in Lekarni Sevnica, s ciljem izreči mnenje o pravilnosti poslovanja lekarne.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Vse tri lekarne so si po pričakovanjih prislužile negativno mnenje računskega sodišča, saj zdravil niso naročale po postopkih, predpisanih v zakonu o javnem naročanju, čeprav so vrednosti nabave zdravil presegle predpisane mejne vrednosti. Računsko sodišče je tako od vseh treh zahtevalo predložitev odzivnih poročil.
Pomurske lekarne so lani naročale zdravila pri 11 dobaviteljih na podlagi neposredno sklenjenih pogodb v letih 2014, 2017, 2018 in 2020 oziroma neposredno z naročilnicami, pri čemer so 98 odstotkov vseh zdravil naročale pri treh največjih dobaviteljih (Vitapharm, Salus, Kemofarmacija) na podlagi neposredno sklenjenih pogodb za nedoločen čas oziroma do preklica. V skupnem znesku je bilo nabavljenih za 22.992.774 evrov zdravil.
Kot so navedli državni revizorji, je bilo poslovanje Pomurskih lekarn v delu, ki se nanaša na nabavo zdravil v letu 2020, zaradi ugotovljene nepravilnosti v pomembnem neskladju s predpisi. Pomurske lekarne (in tudi Lekarna Velenja ter Lekarna Sevnica) imajo sedaj 90 dni časa, da računskemu sodišču predložijo odzivno poročilo, v katerem morajo izkazati načrt aktivnosti, s katerim bodo zagotovile nabavo vseh zdravil na podlagi postopka za oddajo javnega naročila v skladu z zakonom o javnem naročanju.
Krkine delnice bodo morale prodati do konca leta
Računsko sodišče je pri izvajanju revizije v Pomurskih lekarnah ugotovilo tudi, da je imela lekarna konec lanskega leta v lasti 10.000 delnic KRKG proizvajalke zdravil Krka. Glede na to, da je Krka imetnica dovoljenja za proizvodnjo zdravil za uporabo v humani in veterinarski medicini, je to v neskladju z zakonom o lekarniški dejavnosti, ki določa, da izvajalci lekarniške dejavnosti neposredno ali posredno prek povezanih oseb ne smejo imeti v lasti delnic ali deležev v kapitalu ali drugih naložb v pravnih osebah, ki opravljajo dejavnost industrijske proizvodnje zdravil.
Po zakonu morajo tako izvajalci lekarniške dejavnosti do konca letošnjega leta uskladiti stanje, saj po prvem januarju 2022 ne bo več smela imeti v lasti delnic Krke. V tej smeri so državni revizorji tudi izdalo priporočilo Pomurskim lekarnam.
Novembra sprejeta novela zakona o lekarniški dejavnosti sicer omogoča vertikalno povezovanje, a le, če je veletrgovec z zdravili v lasti občine ali javne lekarne. Sprememba se je nanašala predvsem na situacijo z ljubljanskim veledrogeristom LL Grosist in mariborskim Farmadentom.