Murskosoboški mestni svet se je sestal na svoji prvi izredni seji v tem mandatu. Razlog? Biti ali ne biti za obubožan javni zavod RIS Dvorec Rakičan, ki se, kljub temu, da je letos s strani ustanoviteljice že prejel več kot pol milijona evrov, z blokiranim transakcijskim računom utaplja v dolgovih in izvršbah. Na ustanoviteljico je tako novo vodstvo z vršilko dolžnosti direktorice Darjo Korelc na čelu naslovilo nov apel po finančni pomoči za tekoče poslovanje. 175 tisočakov, da lahko zaključi letošnje leto, nato pa bi na način prestrukturiranja po sanacijskem načrtu, ki naj bi zajemal drastično zmanjšanje zaposlenih, reprogram bančnih kreditov in dolgov do dobaviteljev, obstal še naprej. Kot je navedla Korelčeva v planiranem denarnem toku, naj bi RIS v naslednjih treh letih "iz prijavljenih EU projektov črpal preko 1,5 mio eur denarja, ustvarjen denarni tok na koncu perspektive leta 2027 pa bi lahko bil okoli 500.000 eur. V tem letu bi zavod lahko v celoti prevzel odplačevanje bančnih obveznosti. Do leta 2027 bi bilo potrebno, da prevzem odplačevanja kredita prevzame ustanoviteljica, torej vsako leto v višini 150.000 eur."
Preberite še
Odpri v novem zavihkuNa koncert Gregorja Ravnika gredo ...
Izžrebali smo pet prejemnikov vstopnic.
V prevodu - soboška občina bi poleg "standardnih" 290 tisočakov na leto morala zraven primakniti še 150 tisočakov, torej 440 tisočakov na leto.
Težka, a jasna odločitev
Toda že pred sejo je bilo med dobro obveščenimi jasno, da je ustanoviteljica izgubila upanje in zaupanje v reševanje javnega zavoda, ki so ga na kolena dejansko spravili odgovorni v preteklih mandatih z netransparentnim vodenjem, pomanjkanjem nadzora, brezglavim zadolževanjem in z nevzdržnim poslovnim modelom, ki je temeljil na financiranju tekočega poslovanja na račun evropskih sredstev. Na primeru RIS-a bi lahko dejali, da se je namen evropskega denarja, ki je v svojem bistvu razvojni denar, povsem izrodil. RIS je celo kljub tveganju ob že dokazani goljufiji z evropskimi sredstvi na programu Erasmus in zaznanem likvidnostnemu krču tudi v tem 'kriznem' obdobju dobil zeleno luč ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj za številne čezmejne Interreg projekte, pri nekaterih je celo vodilni partner. Povsem razumljivo, da projektni partnerji že grozijo s tožbami, prav gotovo pa jim je vroče tudi na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj.
Na izredni seji je kronologijo dogajanja uvodoma predstavil župan Damjan Anželj, ki je sicer poudaril, da si želi, da mestni svet sprejme soglasno odločitev, kakršnakoli že bo, a v podtonu je bilo zaznati, da se nagiba k temu, da se RIS-u ne odobri dodatnih 175 tisočakov in se javni zavod pošlje v stečaj oziroma likvidacijo. Korelčeva je ob predstavitvi stanja v javnem zavodu, v katerem je danes zaradi številnih izrednih odpovedi le še 18 od še pred dobrim mesecem dni 32 zaposlenih, ohranjala optimizem in poudarjala potencial, a je tudi njej mimo grede ušlo, da "lahko že zdaj povem, da tudi teh 175 tisočakov ne bo zadoščalo zaradi odpravnin ob izrednih odpovedih". Ob takem razkritju mestnim svetnikom kaj drugega ni preostalo kot jasen in glasen NE zagotovitvi dodatnih sredstev s strani mestnega proračuna, ki je že tako ali tako investicijski okrnjen. Tako je bilo napovedano tudi v razpravi ob podaji stališč svetniških skupin in posameznih svetnikov, ki so soglasno, tako v koaliciji kot opoziciji, glasovali proti odobritvi dodatnih 175 tisočakov finančne pomoči javnemu zavodu. To pomeni, da je sedaj samo še vprašanje, kdo bo vložil predlog za stečaj na pristojno sodišče - vršilka dolžnosti ali kateri od upnikov.
Eno mučno poglavje se bo tako zaprlo, preostalih 18 zaposlenih bo si primorano poiskati nove službe, 'prava veselica' pa se bo pričela, ko bodo iz omar padali še kakšni okostnjaki, ko bo posle prevzel stečajni upravitelj. Ravno tako bo kompleksno reševanje evropskih projektov, še posebej tistih, kjer je bil RIS v vlogi vodilnega partnerja, pri čemer bo seveda v interesu soboške občine, da bo zamenjavo za RIS predstavljal kakšen drug zavod pod njenim ustanoviteljstvom. V vsakem primeru pa bo veliko ljudi še kar nekaj časa bolela glava, da je prišlo do tako tragičnega epiloga, saj vse njegove razsežnosti in posledice ta hip še niti slučajno niso znane.