vestnik

Borba za RIS Dvorec Rakičan se zapleta

Rok Šavel, 22. 2. 2025
Jure Kljajić
Prihaja pravzaprav do predvidljivih zapletov v okviru neobičajnega stečaja javnega zavoda, kjer sta zaradi različnih interesov stečajni upravitelj in občina vsak na svoji strani.
Aktualno

Letošnji stroški javnega zavoda v stečaju višji od tega, kar je občina pripravljena dati.

Stroški stečaja javnega zavoda RIS Dvorec Rakičan naj bi v letošnjem letu znašali slabih 235 tisočakov, je razvidno v začasnem predračunu stroškov, ki ga je predložil stečajni upravitelj Janez Felc in ga je pred dnevi tudi potrdilo murskosoboško okrožno sodišče. Kot je navedel Felc, so pri finančnem načrtu za letošnje leto izhajali iz ocene predvidenih stroškov, ki bodo nastali zaradi upravljanja in vzdrževanja premoženja, vodenja računovodstva in računovodskega poročanja skladno z zakonodajo, administrativnih stroškov ter stroškov upravitelja v času stečaja. Za plače – trenutno so zaposlene še štiri osebe za namene nemotenega vodenja stečajnega postopka in upravljanja premoženja – naj bi tako letos šlo 149 tisoč evrov, stroški upravljanja in vzdrževanja bi znašali dobrih 70 tisočakov, stroški storitev pa še dobrih 15 tisoč evrov.

ris-dvorec-rakičan, grad, simbolična
Jure Kljajić
Stroški stečaja javnega zavoda RIS Dvorec Rakičan naj bi v letošnjem letu znašali slabih 235 tisočakov.


Občina bo postavko za RIS oklestila

Ključni del, ki pritegne pozornost, je navedba, da je bila ocena stroškov pripravljena na predpostavki, da bo treba premoženje upravljati do konca leta 2025. »V kolikor se bo primopredaja premoženja izvedla pred koncem leta 2025, se stroški ustrezno zmanjšajo. Ne glede na navedeno se skupni stroški predvidevajo v manjšem obsegu, kot je znašalo financiranje s strani Mestne občine Murska Sobota v letu 2023 oziroma 2024,« v načrtu poudarja Felc. In kdo bi naj kril te stroške? Ustanoviteljica, seveda. Ta ima v veljavnem proračunu za letošnje leto za RIS Dvorec Rakičan namenjenih skupno 290 tisočakov za plače in investicije, a mestni svet bo na naslednji seji obravnaval rebalans proračuna, kjer se bo ta postavka bistveno znižala. Glede na to da je vmes prišlo do stečaja javnega zavoda, je znižanje pričakovano in logično. Felc je sicer v predračunu stroškov navedel, da naj bi se sredstva za delovanje v času stečaja črpala mesečno na osnovi zahtevkov – za plače dobrih 11 tisočakov na mesec in za storitve 741 evrov na mesec. Drugi stroški bi se črpali ob nastanku in soglasju soboške občine oziroma ob predložitvi računa dobavitelja za izvedeno storitev, pri čemer so mišljena predvsem večja vzdrževanja dvorca.

simbolična, moms, mestna-občina-murska-sobota, mestna-uprava, upravna-enota, vrata
Jure Kljajić
Mestna občina Murska Sobota ima v veljavnem proračunu za letošnje leto za RIS Dvorec Rakičan namenjenih skupno 290 tisočakov za plače in investicije, a mestni svet bo na naslednji seji obravnaval rebalans proračuna, kjer se bo ta postavka bistveno znižala. Na zgolj 90 tisočakov.


Vprašanje obogatitve premoženja

Izvirni greh, okoli katerega ta hip poteka največ aktivnosti, tiči v pogodbi o prenosu nepremičnega in premičnega premoženja soboške občine v upravljanje javnemu zavodu, ki sta jo, skupaj z naknadnimi petimi aneksi, leta 2015 podpisala takratni župan Aleksander Jevšek in nekdanji direktor Robert Celec. V pogodbi namreč niso določeni scenariji njene prekinitve, še posebej ne v primeru stečaja javnega zavoda, ravno tako je stvar interpretacije vprašanje glede vložkov upravljavca, torej RIS-a, v premoženje občine. Nenazadnje je celo Jevšek v pogovoru za naš podkast Kavč lanskega decembra poudaril, da je bilo v rakičanski dvorec vloženih več kot šest milijonov evrov, kar je obogatilo premoženje lastnice – mestne občine. Prav ta nedorečenost glede nedvoumne obogatitve premoženja zdaj služi kot osrednje bojno polje med stečajnim upraviteljem in občino. Felc namreč razumljivo želi na ta račun povečati stečajno maso, saj bi to izboljšalo možnosti poplačila upnikov, ki si v nasprotnem primeru ne morejo kaj veliko obetati od stečajne mase. Mestna občina po drugi strani brani svoje interese, saj gre za njeno premoženje, za obogatitve pa da je tako ali tako sama prispevala prek vsakoletnih transferjev javnemu zavodu. Tako se zdaj odpira vprašanje, kdo bo potegnil kratko. Se bo moral stečajni upravitelj in posledično tudi upniki obrisati pod nosom in bo občina izšla kot zmagovalka, brez večjih posledic zaradi tragedije lastnega zavoda in obveznosti do njegovih upnikov? Veliko bo odvisno tudi od tega, kdo vse bo v stečajnem postopku prijavil terjatve in kolikšna bo njihova vrednost.

ris, dvorec-rakičan, grad, rakičan, dron
Jure Kljajić
Dogovora o prekinitvi pogodbe o upravljanju še ni na vidiku.

Plačali bodo le za dva zaposlena

Na soboški občini pravijo, da so pogovori s stečajnim upraviteljem v sklepni fazi in v kratkem pričakujejo prenos upravljanja nepremičnine na mestno občino. Glede spornih stroškov za delovanje javnega zavoda RIS Dvorec Rakičan v stečaju pojasnjujejo, da so ob začetku stečaja sredstva prerazporedili v skladu s proračunskimi pravili. Sredstva se bodo sedaj v tej višini, gre za 50 tisočakov, upoštevala tudi pri pripravi rebalansa za letošnje leto. »Predvidevamo torej proračunsko financiranje javnega zavoda v stečaju za dva zaposlena za določeno oziroma kratko obdobje, o čemer se bomo še pogovorili s stečajnim upraviteljem,« napovedujejo v mestni upravi. 

ris-dvorec-rakican mestna-obcina-murska-sobota