Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Kot smo lahko slišali, se je doslej v romski skupnosti dajal velik poudarek kulturi in kulturnemu ustvarjanju, prihaja pa čas, ko to ni več dovolj, ampak je potrebno razumeti in dojeti znanje in izobraževanje kot tisti temelj, ki omogoča večji napredek romske skupnosti in njihovo suverenejše vključevanje v družbo.
Občina Lendava veliko naredila za izboljšanje kakovosti bivanja Romov, tako so vsi objekti v romskem naselju Dolga vas, kot je dejal podžupan Stanislav Gjerkeš, priključeni na vodovodno omrežje in na elektriko. Da bodo tamkajšnji ljudje imeli še bolje pogoje za delovanje pa so v romskem naselju postavili večnamenski prostor, v katerem se bodo odvijale aktivnosti projekta Večnamenski romski center Dolinsko (VNRC Dolinsko) ter učna pomoč romskim dijakom in učencem. Financirala ga je Občina Lendava, slavnostni govornik ob otvoritvi v četrtek pa bo predsednik države Borut Pahor.
Kako pomembna, pravzaprav ključna je učna pomoč za mlade Rome, ki velikokrat nimajo prave spodbude, saj Romom izobrazba največkrat ni na prvem mestu, pa so izpostavili tudi drugi govorci. Med drugim je Nataša Horvat, članica občinskega sveta in romska aktivatorka v okviru projekta VNRC Dolinsko, dejala, da je tudi sama, ki je predčasno zaključila šolanje, kasneje spoznala, da se, če ne bi pridobila vsega potrebnega znanja, nikakor ne bi mogla spopasti z vsemi izzivi, s katerimi se vsak dan srečuje. Po svojih močeh pa danes pomaga romskim otrokom, da si pridobijo znanje in izobrazbo.
Festival, v sklopu katerega je potekala mednarodna konferenca, prireja Romsko kulturno društvo Romnji v sodelovanju z Ljudsko univerzo Lendava, Občino Lendava, Zvezo za razvoj romske manjšine Preporod, Klub študentov Lendava in Romskim akademski klubom.
Že deset let pa otroke in mlade k izobraževanju spodbuja Romski akademski klub, katerega vodenje je nedavno prevzel Marcel Baranja, absolvent arhitekture. Pravi: »Mi moramo biti steber in spodbujati mlade, da se bodo zavedali, kako pomembna je izobrazba in moramo biti tisti, ki jih bomo motivirali, da ne bi obupali, ko bo morda kaj šlo narobe.« Da bi jih pritegnili bo potrebno najti nove pristope in nove možnosti za delo z njimi, je še dejal.
S tem se je strinjal tudi Stanko Baluh, direktor Urada Vlade RS za narodnosti, ki je poudaril, da če želi družba doseči in pritegniti tiste, ki so izključeni iz izobraževanja, bo potrebno klasične načine dopolniti in nadgraditi. Kako pomembno je izobraževanje Romov pa se dobro zavedajo tudi na Ljudski univerzi Lendava, ki za Rome že vrsto let pripravlja vrsto aktivnosti. Dolgoletna prizadevanja in napredek je predstavila Rahela Hojnik Kelenc, direktorica LU Lendava. O tem, da je na terenu velikokrat popolnoma drugače, kot si zamišljajo v pisarnah, pa je odločno spregovorila Samanta Baranja, strokovna sodelavka Centra šolskih in obšolskih dejavnosti ter dala nekaj praktičnih nasvetov in napotkov, kako se Romom lažje približati in si pridobiti njihovo zaupanje.
Festival, v sklopu katerega je potekala mednarodna konferenca, prireja Romsko kulturno društvo Romnji v sodelovanju z Ljudsko univerzo Lendava, Občino Lendava, Zvezo za razvoj romske manjšine Preporod, Klub študentov Lendava in Romskim akademski klubom. Na festivalu, ki bo trajal do četrtka, pa se bodo vsak večer na letnem odru kulturne dvorane Lendava predstavili glasbeniki, ki izvajajo romsko glasbo, v sredo pa bodo v sklopu promocije romske kulinarike predstavili tudi Gypsyburger.