Združenje Europa Donna Slovenija se je letos odločilo za kampanjo Pretipaj še svoje, ki poudarja pomen preventive in zgodnjega odkrivanja raka dojk, saj je ta, če je odkrit dovolj zgodaj, dobro ozdravljiv.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Prosta delovna mesta) To so najbolj iskani poklici v tem tednu
Na Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje, OS Murska Sobota, je trenutno razpisanih več kot 130 prostih delovnih mest.
Po podatkih Registra raka je v obdobju 2017-2021 v Sloveniji povprečno letno za rakom dojk zbolelo 1504 žensk, umrlo pa 446. V letu 2021 je za rakom dojk zbolelo 1495 oseb, od tega 1482 žensk in 13 moških, umrlo pa 420 žensk in trije moški. Ker je ozdravljivost raka dojk izjemno visoka, je pomembno, da ženske poznajo svoje dojke in vedo, kaj je zanje običajno. "Tako lažje opazi morebitne spremembe med rednim samopregledovanjem dojk," pravijo v združenju. V Sloveniji deluje državni presejalni program za raka dojk Dora, v katerega so vključene ženske med 50. in 69. letom starosti. Na dve leti dobijo vabilo za mamografijo, s katero odkrivajo bolezen na začetni stopnji, ko ženska sama spremembe še ne more zatipati. "Ključni cilj programa Dora je z zgodnjim odkrivanjem raka dojk zmanjšati število smrti zaradi te bolezni v ciljni populaciji za 25 do 30 odstotkov," so poudarili. Nadaljevali so še, da je bila udeležba v prvi polovici leta 79-odstotna, kar je največ doslej.
V lanskem letu je Europa Donna Slovenija povabila občine, da postanejo njihov partner v osveščanju v lokalnem okolju. Tistim, ki so se odzvale so donirali rožnato drevo, ki občane opozarja na pomen skrbi za svoje zdravje. Takrat so v osmih pomurskih občinah, v Apačah, Beltincih, Črenšovcih, Dobrovniku, Gornji Radgoni, Lendavi, Razkrižju in Šalovcih, zasadili rožnata drevesa. Letos jih bodo še na dveh lokacijah.
18. oktobra bo potekala zasaditev rožnatega drevesa pred vrtcem v Radencih, 24. oktobra pa še ob vrtcu v Stogovcih v Občini Apače.