Slavistično društvo Prekmurja, Prlekije in Porabja (SDPPP) v soorganizaciji s Pokrajinsko in študijsko knjižnico Murska Sobota (PiŠK) ter Evangeličansko cerkveno občino Križevci to soboto, 12. oktobra, organizira pohod Po poti Števana Sijarta. Kot je na novinarski konferenci povedal Franci Just, je bilo povod za dogodek odkritje doslej neznane druge izdaje knjige Števana Sijarta Molitvi. Knjigo je v svoji knjižnici, ki jo je podedoval od staršev in starih staršev, hranil Geza Bačič iz Murske Sobote, ki sicer izhaja iz Križevec. Knjigo je sprva pokazal Štefanu Kardošu, ta pa nato Justu, nakar je bilo ugotovljeno, da gre torej za doslej neznano izdajo te knjige, ki je prvič izšla leta 1796.
Druga izdaja knjige Molitvi je izšla leta 1841, natisnjena je bila pri tiskarju Ferencu Budvarju v Kermendinu. Do strani 176 je druga izdaja skoraj povsem identična prvi, ima pa dodane tri pesmi, ki jih prva nima. Kot je povedal Just, sklepa, da je omenjene pesmi najverjetneje dodal Janoš Kardoš, saj sta dve od teh pesmi tudi v eni od njegovih kasnejših pesmaric, prav tako je Janoš Kardoš imel stike z omenjenim tiskarjem in tako najbrž poskrbel, da je bila tam natisnjena tudi druga izdaja Sijartovih Molitvi.
Digitalizacijo dragocene najdbe je PiŠK uvrstila v svoj letni načrt in, kot je pojasnil Albert Halasz, so letos poleti izbrali izvajalca, digitalizirana knjiga pa bo na voljo predvidoma konec tega leta. Takrat jo bodo predali tudi NUK-u, da jo naložijo na portal dLib, kjer bo prosto dostopna. Digitalizacijo je finančno podprlo ministrstvo za kulturo. Sicer je knjiga v obliki fotokopije že na voljo v PiŠK.
Pohod s kulturno in zgodovinsko noto
V soboto se bodo Števana Sijarta torej spomnili s pohodom. Start oziroma zbiranje pohodnikov bo ob 10. uri pri evangeličanski cerkvi v Križevcih, od koder se bodo ti podali do Domanjševec. Vmes si bodo ogledali Tetajni kostanj, gre za najstarejše drevo v Pomurju, cerkev sv. Martina, ki je najstarejši ohranjeni sakralni objekt v Pomurju in datira v 13. stoletje, pa evangeličansko cerkev v Domanjševcih, etnografski muzej – Domanjševsko domačijo, nato pa se bodo vračali nazaj v Križevce, kjer bodo videli obeležje ob nekdanji kapeli sv. Križ in ob 15. uri v križevski cerkvi prisluhnili recitalu V mojom gjeziki je moj dom, ki ga bodo izvedli člani SDPPP. Pot pelje vzporedno z delom kolesarske poti, ki je opisana v prvi knjigi zbirke So z nami, smo z njimi, ki jo je lansko leto začelo izdajati omenjeno društvo. Omeniti velja, da bosta za kulturno- in umetnostnozgodovinsko vodenje na pohodu poskrbela Štefan Kardoš in Janez Balažic. Obenem bodo v Križevcih ob 15. uri odprli tudi razstavo o življenju in delu Števana Sijarta, ki bo tam na ogled 14 dni, potem pa jo bodo prenesli v PiŠK. Pa še na kratko o Sijartu: bil je pionir prekmurskega slovenskega šolstva, ki je deloval ob koncu 18. in v začetku 19. stoletja. Ustvaril je tri pomembne knjige za prekmurske evangeličane in prekmursko starejšo književnost na splošno, to so prva tiskana evangeličanska prekmurska pesmarica mrtvaških pesmi iz leta 1796 (Mrtvečne pesmi), prvi tiskani molitvenik iz leta 1797, tj. omenjene Molitvi, in leta 1807 še Starišinstvo i zvačinstvo, ki je sploh prvi prekmurski posvetni tisk.