Sortirna analiza v praksi poteka tako, da na dan odvoza mešanih komunalnih odpadkov v posamezni občini naključno izberemo določeno število zabojnikov, njihovo vsebino izpraznimo na vozilo in odpadke stehtamo. Na sedežu podjetja vozilo izpraznimo in odpadke presortiramo na posamezne frakcije pod nadzorom osebe z akreditacijo za vzorčenje odpadkov. Odpadki se presortirajo na 11 glavnih in skupno 23 podskupin frakcij. Na ta način pridobimo podatek o deležu posameznih ločenih frakcij v zabojnikih za mešane komunalne odpadke.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
O vsaki sortirni analizi po koncu pripravimo poročilo, v katerem je navedeno, kolikšen delež posameznih odpadkov, kot so mešana embalaža, papir, steklo, tekstil, biološki odpadki in podobno, je bil najden v zabojnikih za mešane komunalne odpadke. Na osnovi rezultatov lahko ustrezno ukrepamo in predvsem ozaveščamo ter opozarjamo povzročitelje odpadkov na pravilno razvrščanje odpadkov na izvoru, to je v naših gospodinjstvih. Rezultati preteklih let kažejo, da je v zabojnikih za mešane komunalne odpadke še vedno preveč ločenih frakcij (največ bioloških odpadkov, tekstila in plastike), ki bi morale biti zbrane in predane ločeno.
Letos smo sortirne analize začeli v maju in upamo, da bodo rezultati čim boljši. Vse povzročitelje odpadkov naprošamo, da preden vržete odpadek v črn zabojnik, razmislite, ali res ne sodi v kateri drug zabojnik ali na drugo mesto.