ARSO je za nekatere kraje po Sloveniji preučil podatke prve jesenske/zimske snežne odeje v preteklosti. Osredotočili so se na podatke, ko je bila višina novega snega vsaj en centimeter, uporabili pa nize meritev, ki segajo v obdobje med letoma 1950 in 2020. "Ni presenečenje, da v povprečju snežno odejo najbolj zgodaj beležimo v višjih legah. V Zgornjesavski dolini sneg običajno pade že v začetku novembra, le nekaj dni kasneje v Novi vasi na Blokah, okoli 20. novembra v Kočevju." Po nižinah v notranjosti Slovenije v povprečju prvi sneg zapade ob koncu novembra ali v začetku decembra. Ugotovili so, da je v zadnjih 70 letih po nižinah oktobra snežilo le nekajkrat, nazadnje leta 2012. Zanimivo je, da je v Ratečah leta 1957 snežilo že 15. septembra, leta 1975 pa je v Ljubljani prvi sneg zapadel komaj 20. februarja.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
"Ob segrevanju ozračja je snega vedno manj. Samo vprašanja časa (let) je, kdaj bo po nižinah minila zima povsem brez snega. Kljub naraščanju temperature pa bo v kakšni zimi še pogosto ali obilno snežilo. Tako je bilo na primer v zimi 2012/2013, ko je januarja in februarja zlasti na Dolenjskem zapadlo nenavadno veliko snega," pravijo na Agenciji za okolje.
Ugotovili so še, da po nižinah prvo negativno temperaturo v povprečju beležimo v sredini ali ob koncu oktobra. Tudi letos je bilo v precejšnjem delu države tako.