Kot strela z jasnega je včeraj odjeknila neuradna informacija, da naj bi luksemburški sklad York, ki si lasti dobrih 43-odstotkov Save, katera je lastnica družbe Save Turizem, prodal svoj delež madžarskemu skladu Diofa Assset Management, ki naj bi bil blizu madžarskemu premierju Viktorju Orbanu.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Država je v Savi lastniško prisotna preko Slovenskega državnega holdinga (SDH) in Kapitalske družbe (Kad), ki imata v Savi 18,69 in 28,05-odstotni delež, doslej pa je bilo za pričakovati, da bo lastniški delež še povečala. Sploh v luči želje gospodarskega ministra Zdravka Počivalška po združitvi slovenskega turističnega gospodarstva v turistični holding, pri čemer bi Sava Turizem, s hoteli in zdravilišči na Bledu, v Portorožu, Izoli, Strunjanu, Moravskih Toplicah, na Ptuju in v Radencih odigrala ključno vlogo.Ta ideja je zdaj pod velikim vprašajem.
Pogovori z Yorkom so zastali
Kot pojasnujejo v SDHju, so v prvi polovici prejšnjega leta vodili nezavezujoče pogovore o pogojih nakupa za pridobitev izpostavljenosti Yorka v družbi Sava.
"Nezavezujoči pogovori so zastali, ker pogoje nakupa medsebojno nismo uskladili, razmere v panogi pa so bile po oceni SDH za sprejem nakupne odločitve, zelo negotove," poudarjajo. Ob tem so lanskega septembra do 30. junija letos reprogramirali terjatve do Save, s čimer je bilo jasno, da do odkupa še ne bo prišlo.
"V hitro spreminjajočem se poslovnem okolju turistične panoge je namreč potrebno preučiti tako novonastala tveganja kot tudi več scenarijev, ki bodo v prihodnje narekovali najbolj optimalno upravljavsko odločitev SDH v zvezi s Savo, d. d. Ob tem bo potrebno upoštevati tudi dopustne okvirje lastniških odločitev. Sava, d. d je namreč skladno z veljavno državno strategijo upravljanja pomembna naložba. Skladno z veljavnim ZSDH-1 znaša minimalni delež v naložbah, ki so s strategijo določene kot pomembne naložbe, 25% in en glas," pojasnujejo v Slovenskem državnem holdingu in še dodajajo, da so v letnem načrtu upravljanja, ki mu je nedavno dala zeleno luč tudi vlada, tako predvideli več možnih scenarijev in s tem tudi večjo fleksibilnost pri prihodnjem odločanju glede turističnih družb, predvsem pri ključni turistični skupini Sava.
Kar z drugimi besedami lahko pomeni, da je v igri možnost zmanjšanja deleža državnega lastništva, a mora država v družbi ohraniti minimalni delež, ki znaša 25 odstotkov in en glas. Trenutna pa ima v Savi dobrih 46 odstotkov.
SDH ne vodi prodajnega postopka
"Formalni postopek prodaje ali nakupa deleža v Savi d. d. na strani SDH v tem trenutku ne poteka. Prihodnjih odločitev glede urejanja razmerij med lastniki in upniki ter ostalimi deležniki SDH še ne more komentirati. SDH ne razpolaga z uradnimi informacijami o prodajnih aktivnostih drugih delničarjev Save d. d. in ob tem odločno zanika informacije, objavljene v medijih, da »naj bi v SDH razmišljali o prodaji svojega deleža v madžarskemu skladu«, saj na to temo uprava SDH ni bila v stiku s predstavniki York niti z madžarskim skladom, ki ga mediji omenjajo kot kupca, niti SDH ne vodi prodajnih postopkov," pa so jasni glede morebitne prodaje tudi državnega deleža madžarskemu skladu.
Kot so namreč za Vestnik.si še pojasnili v Kadu-u, bi se ob morebitni prodaji deleža SDH-ja, prodajni postopek združil in bi se prodajal tudi delež v Savi, s katerim upravlja Kad.