"Ko je ruska Rdeča armada krenila proti Berlinu, so se ustavili tudi pri nas. Fronta je trajala nekaj dni, v tem času so bombardirali vse, tudi vojaško bolnišnico," razlaga župan rogašovske občine Edvard Mihalič.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
"Vse mrtve vojake so takrat pokopali tu, kjer je danes obeležje. Pozneje so jih sicer zaradi skupinske grobnice prestavili v Mursko Soboto, a mi smo spomin na zgodovino ohranili," pravi Mihalič in doda, da je to ljudem bolj v opomin, naj ne pozabijo na preteklost in naj se vojna nikoli več ne ponovi.
Občina je namreč to zemljišče odkupila in uredila park. "To je na idiličnem mestu, proti koncu vasi, kjer se človek lahko usede na klopco, spočije in uživa v miru," razloži Mihalič.
Vsako leto se dogodka udeležijo številni gosti in domačini, letos jih je bilo okrog 90. Venec pa je položil ruski predstavnik Aleksej Abramov, s konzularnega oddelka Veleposlaništva Ruske federacije v Ljubljani. Skupaj z rogašovskim županom Mihaličem pa sta zasadila tudi lipo miru.