»Prireditev pripravljamo z namenom, da ljudje spoznavajo pozitivne lastnosti sivke tako za njihovo zdravje kot tudi dobro počutje ter iz ljubezni do te rastline. Zaman je nekomu ponujati sivko, če ta ne pozna njenih dobrih lastnosti,« je povedal Štefan Gyurica, tudi poznan črenšovski fotograf.
Pogled na vijolično polje sivke je veliko več kot le čudovita fotografska kulisa. Eterično olje sivke, ki se ga pridobiva iz cvetja rastline tik preden se odpre, je poznano kot naravni antibiotik, antiseptik, antidepresiv in pomirjevalo. Z njim lahko odišavimo tudi svoje telo ali prostor, si pripravimo poživljajočo kopel ali ga uporabljamo skupaj v kombinaciji s priljubljenimi olji za masaže. Cvetovi sivke pa naredijo okusnejše tudi pijače, ki so še posebej osvežilne poleti ali slastne jedi.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Čeprav je sivka sredozemska rastlina, je obogatila tudi naša polja, v več pogledih pa je njena vzgoja prijazna tudi do narave. Štefan in Marinka jo pridelujeta povsem brez umetnih gnojil in strupenih škropiv, zato je njuna njiva velika 35 arov kot pogrnjena miza čebelam in številnim drobnim živalim, ki pijejo njene sokove.
Sivka je vse bolj udomačena v panonskem svetu in lepo jo je mogoče vplesti tudi v prekmursko ljudsko izročilo. To so na dogodku v Trnju prikazale ljudske pevke iz Črenšovec. Na cimbale je igrala Katjuša Peterka, dogajanje pa je povezoval Damijan Hozjan, predsednik Kulturno-turističnega društva Črenšovci.